Przygotowywana jest kompleksowa strategia cyfryzacji polskich szkół. Poinformowała o tym pełnomocniczka premiera ds. GovTech Justyna Orłowska. Strategia ma być finansowana z Krajowego Planu Odbudowy.
W Łodzi w Centrum Kreatywności Fabryka obyło się zorganizowane przez związek Cyfrowa Polska spotkanie przedstawicieli administracji rządowej, łódzkiej SSE a także firm. Dotyczyło rozwiązań cyfrowych, które mogą pomóc w procesie kształcenia.
Biorąca udział w spotkaniu Justyna Orłowska zapewniała, że jednym z celów cyfryzacji jest strategia dotycząca cyfryzacji szkół. Obecnie realizowane są pojedyncze projekty takie jak Aktywna Tablica, ale planowane jest większe przedsięwzięcie w tym zakresie finansowane z Krajowego Planu Odbudowy
– Jesteśmy w przededniu publikacji do konsultacji programu rozwoju kompetencji cyfrowych oraz polityki edukacji cyfrowej. To rodzina programów, które będą nadawać narrację cyfryzacji polskiej szkoły – powiedziała Orłowska.
Wymagać będzie to współpracy firm technologicznych i administracji rządowej.
– Będziemy opracowywali plan, jak odpowiednio przeprowadzić zakup nowych technologii dla szkół, dla nauczycieli i uczniów. Na przykład zależy nam na zakupie laptopów edukacyjnych dla najmłodszych. Nie możemy zostawiać także samych szkół, jeśli chodzi o kwestie cyberbezpieczeństwa tego sprzętu – zapewniała Justyna Orłowska.
Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik mówił o roli nowoczesnych technoliogii w systemie szkolnictwa. Bez tego niemożliwa byłaby chociażby nauka zdalna, która stała się podstawą edukacji w czasie pandemii.
– Wykorzystywanie cyfrowych narzędzi od najmłodszych lat będzie pomagało w budowaniu nowoczesnego i kompetentnego społeczeństwa, co w przyszłości będzie miało swoje odzwierciedlenie na wymagającym rynku pracy. Już od dziecka powinniśmy kształcić dzieci i młodzież w kierunku przedmiotów ścisłych, co przełoży się na to, że za kilka czy kilkanaście lat będziemy dysponowali świetnie wykształconą kadrą młodych inżynierów – ocenił Kanownik.
Źródło: www.portalsamorzadowy.pl