TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Z notatnika Bezpiecznika: Rada Bezpieczeństwa Biznesowego Grupy MiŚOT zaczęła pracę

Obywatele, rodacy, Rzymianie… Niezwykle miło jest mi poinformować, że po długiej i ciężkiej walce, Rada Bezpieczeństwa Biznesowego Grupy MiŚOT zaczęła swoje prace. Znaleźli się wśród Was ludzie, którym leży na sercu nasz rozwój i ochrona przed zagrożeniami, zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi.

Co Wam da Rada Bezpieczeństwa?

  1. Do swoich przedstawicieli, regionalnych członków Rady, proszę abyście zgłaszali wszelkie patologie dużych telekomów, które dzieją się w ramach nieuczciwej konkurencji. Mailem do członka Rady w regionie przesyłamy opis sytuacji, dowody (w postaci pism, zdjęć itp.). To materiały na nasze spotkania, podczas których, co miesiąc, będziemy podejmować decyzje co z tym zrobić. Prokuratura, Sąd, UOKIK, UKE czy KIKE plus nacisk medialny i piętnowanie takich praktyk.
  2. Jesteście małymi i średnimi operatorami telekomunikacyjnymi. Jesteście wyjątkowi na tle rynku telekomunikacyjnego w Europie. To zobowiązuje. Także wszelkie spory możecie rozwiązywać wewnętrznie z udziałem Sądu Koleżeńskiego (kierując sprawę do Rady). Tu ponownie prosimy o opis problemu z innym naszym telekomem i dowody. Sąd Koleżeński wyda opinię abyście mieli ocenę obiektywną, która ma przede wszystkim na względzie dobro wspólne, bez robienia sobie krzywdy.
  3. Rekomendacje techniczne. Rada zbiera informacje od EPIXA i MDS i oczywiście prawne oraz informacje od Was samych o podatnościach, sprzęcie, konfiguracjach, łańcuchach dostaw, obowiązkach prawnych, dostosowania się do demonów (sprawozdania, NIS, PIT i inne skróty). Konsultuje ten materiał z ekspertami i buduje rekomendacje. Zbiór tych rekomendacji będzie stanowił Kodeks Dobrych Praktyk Grupy MiŚOT, który przekażemy do ENISA (europejskiej instytucji budującej wytyczne w zakresie cyberbezpieczeństwa).
  4. Kodeks Etyki. Jak już wcześniej pisałem być MiŚOT-em  to zaszczyt. Dlatego uważamy, że należy kształtować właściwe zachowania i postawy żeby duzi zaczęli się wstydzić i zrozumieli, że nie jesteśmy robactwem do wytępienia ani łatwym żerem dla dużych. 

A zatem korzystajcie z tego organu ile fabryka dała. To jest dla Was, żeby Was skutecznie chronić bez zbędnej polityki. 

Poniżej przedstawiam tabelę kontaktową RBB.

GrzegorzDackamazowieckiegrzegorz.dacka@rbb,misot.pl
WojciechBrodamałopolskiewojciech.broda@rbb.misot.pl
MariuszNienałtowskipodlaskiemariusz.nienaltowski@rbb.misot.pl
JakubSowalubelskiejakub.sowa@rbb.misot.pl
TomaszBrolśląskietomasz.brol@rbb.misot.pl
MaciejGrędysadolnośląskiemaciej.gredysa@rbb.misot.pl
ArkadiuszForyśpodkarpackiearkadiusz.forys@rbb.misot.pl
MaciejRóżańskiwielkopolskiemaciej.rozanski@rbb.misot.pl
BartoszGadomskipomorskiebartosz.gadomski@rbb.misot.pl
MarekKujawakujawsko-pomorskiemarek.kujawa@rbb.misot.pl
DanielPiecuchśląskiedaniel.piecuch@rbb.misot.pl
KrzysztofPuchałazachodniopomorskiekrzysztof.puchala@rbb.misot.pl
ArturTomaszczykłódzkieartur.tomaszczyk@rbb.misot.pl
AgnieszkaCiechackalubuskieagnieszka.ciechacka@rbb.misot.pl
MarcinZemłaśląskiemarcin.zemla@rbb.misot.pl

Jak widać brakuje kilku województw. Zapraszamy do współpracy. Kolejne ogłoszenia wkrótce. Nie zabraknie nas także na najbliższym Zjeździe MiŚOT.

Marcin Zemła
Marcin Zemła
specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, ekspert projektu MdS

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze