TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy Gemini Pro 1.5 od Google wyprzedzi ChatGPT?

Odpowiedzią Google’a na chatGPT firmy Open AI jest Gemini Pro. Właśnie pojawiło się w nowej wersji o oznaczeniu 1.5. Twórcy chwalą się jego możliwościami i przewidują, że pokona konkurencję.

To, jakie możliwości na generatywna sztuczna inteligencja, zależy w dużym stopniu od wielkości tzw. okna kontekstowego. Natomiast wydajność modeli językowych określana jest poprzez liczbę tokenów. Są to porcje danych, które algorytm jest w stanie przetworzyć. Google chwali się, że pobiło właśnie rekord w tej kategorii.

Większe możliwości Gemini Pro 1.5

Podstawowa wersja modelu Gemini Pro 1.5 od Google’a obsługuje 128 tys. tokenów. To wartość porównywalna do GPT-4 Turbo. Testowo jednak uruchumiono wariant, który obsługuje milion tokenów. Co to oznacza?

Milion tokenów pozwala przeanalizować:
– godzinny film,
– 11 godzin nagrania audio,
– ponad 700 tys. słów,
– ponad 30 000 linii kodu.

Gemini Pro 1.5 jest w stanie przeanalizować całą książkę, film lub kilkanaście odcinków podcastu. I na tej podstawie odpowiedzieć na pytania. Udowodniono to w czasie testu.

Załadowała do Gemini plik PDF z 402-stronicową transkrypcją z misji Apollo 11 na Księżyc. AI w kilka sekund przeanalizowała dokument i wydobyła z niego cytaty. Podobny sukces przyniosły testy z 44-minutowym filmem niemym z 1924 r.- „Sherlock Jr.”. Także w tym przypadku sztuczna inteligencja była w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące fabuły.

Gemini Pro 1.5 może usprawnić również pracę programistów. Jest w stanie działać na kodzie złożonym nawet z kilkudziesięciu tysięcy linii.

Gemini Pro 1.5 nie dla każdego

Gemini 1.5 Pro prezentuje niezwykłe umiejętności. Jednak wersja z oknem kontekstowym z milionem tokenów jest na razie funkcją eksperymentalną. Sama firma Google twierdzi, że jest udostępniona „ograniczonej grupie deweloperów i klientów korporacyjnych”.

To trochę studzi entuzjazm. Z GPT-4 Turbo, do którego Google porównuje swój produkt, mogą korzystać już wszyscy chętni. Z Gemini Pro 1.5 na razie tylko wąska grupa wybrańców.


Źródło: benchmark.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...