XXVII Konferencja KIKE na Wirtualnym Kongresie Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych

151

Ostatnie dwa dni trwającego kongresu przedsiębiorców telekomunikacyjnych (3 i 4 grudnia) poświęcone będą sprawom, które szczególnie zajmują małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Za ich merytoryczną zawartość odpowiada Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej.

Konferencję KIKE otworzy wystąpienie nowego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacka Oko, w agendzie zapowiadany jest także udział Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także innych przedstawicieli Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednym z najciekawszych poruszanych na konferencji tematów będzie naszym zdaniem kwestia finansowania inwestycji szerokopasmowych od 2021 roku (4. grudnia, piątek o godz. 10.15) i zaplanowany chwilę później panel dyskusyjny „Rynek telekomunikacyjny w obliczu 2 fali pandemii”.

– Budowaliśmy sieci z nadmiarowością, jednak w oparciu o dane zbierane w czasie “normalnego” korzystania z usług – mówi Konrad Baranowski, wiceprezes KIKE. – Użytkownicy postrzegali 100 MB/s jako pasmo więcej niż wystarczające, a my, czyli dostawcy internetu obserwowaliśmy średnie wykorzystanie przepustowości łącz w ciągu dnia na poziomie 10-20 proc. Wieczorny szczyt ruchu oscylował wokół 30-50 proc. Mieliśmy duże zapasy przepustowości, które miały wystarczyć na kolejne trzy do sześciu lat. Pandemia wywołała w tym zakresie rewolucję. Większość naszej aktywności przeniosła się do sieci. Jednocześnie po zakończeniu dofinansowań i przy obecnym poziomie cenowym, nie jesteśmy w stanie “zarobić” na dalszą rozbudowę, a konkurencyjność rynku nie pozwala zwiększyć cen. Jest to trudna sytuacja i temat do poważnej, otwartej rozmowy z przedstawicielami instytucji finansujących – dodaje.

Kongres Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych 2020 odbywa się wirtualnie, zdalnie, bezpiecznie na platformie Avatarland, w bardzo szerokim gronie przedstawicieli małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.

ISPortal jest patronem medialnym wydarzenia.