TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wyszukiwarka Google bez Google Maps – wina UE i DMA

W wyszukiwarce Google pojawiły się zmiany, które utrudniają życie użytkownikom. Zniknęła mianowicie przydatna funkcja. Przy wyszukiwaniu obiektu jak restauracja czy hotel nie ma już skrótu do Google Maps. Jest tylko statyczny obrazek. Czy to zmiana, którą wymusiło wprowadzenie przez UE DMA?

Zniknięcie funkcji z wyszukiwarki Google zauważono nie tylko w Polsce. Dlaczego giganta z Mountain View zdecydował się na taka zmianę? Pierwszy trop prowadzi do działań Unii Europejskiej i przepisów aktu o rynkach cyfrowych (DMA), które weszły w życie 6 marca 2024 roku.

Unijna regulacja nakłada na największe podmioty nowe zakazy i obowiązki. Jednym z takich podmiotów jest Google, natomiast nałożonym ograniczeniem zakaz faworyzowania własnych usług w obrębie własnego systemu. Google Maps są dla Google ważnym źródłem zarobku. Dlatego umieszczanie odnośnika do nich we własnej wyszukiwarce byłoby pogwałceniem tego przepisu.

Czy naprawdę to wina DMA?

Przy założeniu, że zmiana w wyszukiwarce Google i usunięcie z niej odnośników do Google Maps rzeczywiście wiąże się z DMA, można zastanawiać się, czy to wszystko ma sens. Przepisy sformułowane są tak, że korporacje nie mają jasnych wytycznych w jaki sposób mają dostosowywać się do nich. Ale pewne jest, że część  z nich narzuci sobie ostre ograniczenia, by nie narażać się na łamanie prawa.

Ten konkretny przypadek to duże utrudnienie dla użytkowników. Mogą oni co prawda zmienić region w ustawieniach wyszukiwarki, by przepisy dotyczące krajów UE w takim wypadku nie obowiązywały. Może to być jakikolwiek kraj spoza Unii jak Kanada. Wtedy odnośniki powinny działać jak wcześniej. Ale to dodatkowy kłopot dla użytkowników.

Google potwierdza

W oficjalnym komentarzu Google potwierdził, że wprowadzone zmiany związane są z wprowadzeniem DMA:

Aby zachować zgodność z unijnym aktem o rynkach cyfrowych, wprowadziliśmy zmiany w wyszukiwarce Google. Mapy, które mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania, nie zawierają linku do Map Google. Link do Map Google u góry strony wyszukiwania, który prowadzi do Map Google, został usunięty.

Użytkownicy w końcu się przyzwyczają do tej zmiany, ale na pewno nie będą z niej zadowoleni.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...