TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wysokie koszty pracy i ceny energii –  główne problemy polskich przedsiębiorców

Chociaż inflacja przestała budzić grozę, to jednak prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest nadal łatwe. Rosnące ceny energii czy koszty pracy to główne problemy, z którymi przedsiębiorcy muszą się mierzyć. Myśląc o wzroście gospodarczym Polski warto wsłuchać się w ich głos.

Opublikowany niedawno raport firmy doradczej Grant Thornton pokazuje, jakie bariery stoją na drodze przedsiębiorców i utrudniają im rozwój. Dwie z nich wysuwają się zdecydowanie na prowadzenie.

Wysokie koszty pracy

86 proc. respondentów wskazało na wysokie koszty pracy jako czynnik utrudniający rozwój ich przedsiębiorstw. Niedawno pojawiła się kolejna propozycja rządu dotycząca wzrostu wynagrodzenia minimalnego w 20205 r. co jeszcze podniesie te koszty.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz mówi o tym, że „zbyt szybkie tempo wzrostu pensji minimalnej to droga donikąd”. Jako możliwe konsekwencje podaje:
– wzrost inflacji,
– wzrost szarej strefy,
– wzrost bezrobocia,
– spowolnienie rozwoju biedniejszych regionów Polski

Rosnące koszty energii

Poważnym problemem, z którym muszą zmagać się przedsiębiorcy, to wysokie ceny energii. W ostatnim czasie w Polsce wszyscy otrzymali podwyżki z zakładów energetycznych. Dotyczy to także prowadzących działalność gospodarczą.

Inicjatywa Rzecznika MŚP doprowadziła do zamrożenia cen prądu dla MŚP przez sejm. Jednak i tak są one na wysokim poziomie, co wielu firmom trudno jest udźwignąć.

Inne problemy przedsiębiorców

Ponad połowa przedsiębiorców uważa, że poważnym utrudnieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej jest wzrost biurokracji. Ograniczenie biurokracji i usprawnienie instytucji publicznych to jeden z głównych postulatów przygotowanej przez Adama Abramowicza „Nowej polityki gospodarczej”.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje też kolejne transze ustawy deregulacyjnej. Ma to poprawić sytuację przedsiębiorców.

Jednocześnie ministerstwa dodają do dyrektyw unijnych obostrzeń wykraczających poza wymogi europejskie. Przykładem może być projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.


Przedsiębiorcy za bariery w rozwoju swoich firm uznają również brak wykwalifikowanych pracowników. Poprawę sytuacji mogłaby przynieść reforma systemu edukacji pozwalająca na kształcenie ludzi zgodnie z rzeczywistymi potrzebami rynku. Inny sposobem może być odpowiednie strategia polityki migracyjnej, która będzie łączyć potrzeby gospodarki ze względami bezpieczeństwa.

Źródło: RZECZNIK MŚP

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...