TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wyrok TSUE: inwigilacja obywateli tylko przy wystąpieniu „poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego”

Trybunał Sprawiedliwości UE w najnowszym orzeczeniu stwierdził, że nieograniczona masowa inwigilacja danych elektronicznych obywateli jest niezgodna z prawem i powinna być stosowana tylko przy wystąpieniu „poważnego zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

„Takiej ingerencji w prawa podstawowe muszą towarzyszyć skuteczne zabezpieczenia i kontrola sądu lub niezależnego organu administracyjnego” – czytamy w orzeczeniu.

TSUE zadecydował, iż sądy krajowe nie powinny brać pod uwagę informacji zebranych przez władze, które nie przestrzegają zasad określonych w orzeczeniu. Należy jednak zauważyć, że Trybunał pozostawił państwom UE wolność interpretacji co stanowi „poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Omawiane orzeczenie jest wynikiem spraw toczących się we Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii, w których rządy zdecydowały o rozszerzeniu narzędzi nadzoru elektronicznego w celu ochrony obywateli.

Źródło: pb.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze