Wyniki postępowania konsultacyjnego projektów decyzji dla rynków FTR: operatorzy są na 'nie'

 
UKE zaprezentował wyniki postępowania konsultacyjnego projektów decyzji dla rynków FTR (czyli dla hurtowych rynków świadczenia usług zakańczania połączeń w poszczególnych publicznych sieciach telefonicznych w stałej lokalizacji.
Konsultacje zarządzone przez Prezesa UKE trwały w dniach 30 maja 2018 r. – 29 czerwca 2018 r.
W ramach postępowania konsultacyjnego projektów decyzji dotyczących rynków FTR do Prezesa UKE wpłynęły niezastrzeżone stanowiska złożone przez (część podmiotów złożyła więcej niż jedno stanowisko konsultacyjne). Stanowiska zostały włączone do akt sprawy i uznane przez Prezesa za zasadne:
1. 3S S.A.
2. Aiton Caldwell S.A.
3. ASTA-NET S.A.
4. Barnet Naruszewicz i Krawczun sp. j.
5. Business Centre Club
6. Beskid Media sp. z o.o.
7. Chojnet Maciej Szypryt
8. Chopin Telewizja Kablowa sp. z o.o.
9. Climax Rafał Kraj
10. F.H.U „Comp-serwis”
11. Dolnet Group sp. z o.o.
12. Easynet.pl sp. z o.o.
13. E-Call Polska sp. z o.o.
14. Stanisław Zakrzewski prowadzący działalność pod firmą Elart
15. E-sbl.net sp. z o.o..
16. Exatel S.A.
17. Falconn Falkowski Tomasz
18. Firma Handlowo – Usługowa WZ Serwis Wojciech Ziętek
19. Fibertech sp. z o.o.
20. Freephone sp. z o.o.
21. Futuro Exito sp. z o.o.
22. Firma Handlowa GiGa Arkadiusza Koćma
23. Globitel sp. o.o.
24. HLG sp. z o.o.
25. Hypernet sp. z o.o.
26. Inea S.A.
27. Info-Net M.Kaszuba sp.j.
28. Intermatik Mateusz Skucik
29. Internet Cafe – Usługi Informatyczne Mirosław Backiel
30. Firma Handlowa –Usługowa „Intersieć” Urszula Kołodziej
31. Intertor.Net Bożena Wojtczak
32. Cyfrowe Systemy Telekomunikacyjne sp. z o.o.
33. IT comp sp. z o.o.
34. Intelligent Technologies S.A.
35. Ivendo Bartosz Kućmin
36. Kamnet Kamil Turoń
37. KAMNET 2 Elżbieta Turoń
38. Krajowa Izba Gospodarki Cyfrowej „Digicom”
39. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
40. Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej
41. Krajowy Sekretariat Łączności NSZZ Solidarność
42. Lanmedia sp. z o.o. spółka komandytowa
43. Leon sp. z o.o.
44. Konfederacja Lewiatan
45. Logika Tomasz Gruca
46. Lovo S.A.
47. Maxnet Łukasz Hamerski
48. MCG Jakub Skorek
49. Media-Com sp. z o.o.
50. Microchip s.c. W.Wrodarczyk, A.Kossowski
51. Multimedia Polska Biznes S.A.
52. Multimedia Polska S.A.
53. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy
54. Netia S.A.
55. Orange Polska S.A.
56. Oxylion S.A.
57. P4 sp. z o.o.
58. Polska Grupa Górnicza S.A.
59. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji
60. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej
61. PLJ Telecom s.c. Paweł Kurpiewski, Anna Stec
62. Polkomtel sp. z o.o.
63. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
64. Promedia s.c.
65. Protonet Adrian Ludyga
66. Podlaskie Sieci Światłowodowe sp. z o.o.
67. Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Winogrady” w Poznaniu
68. Rybnet sp. z o.o. sp.k.
69. Sat Film sp. z o.o. i wspólnicy sp. k.
70. Sileman sp. z o.o.
71. Skynet sp. z o.o.
72. Skyware sp. z o.o.
73. Spi-net Norbert Nowicki
74. Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa
75. Stajlnet Szymon Sowa
76. Strzyżowski.Net Janusz Gomółka
77. Suder sp. z o.o.
78. Syrion sp. z o.o.
79. Systel Systemy Teleinformatyczne M. Linsched Spółka Jawna
80. Teleport sp.  z o.o.
81. Telesim sp. z o.o.
82. Telico sp. z o.o.
83. Tellion sp. z o.o.
84. Telnet Krzysztof Drozd
85. T-Mobile Polska S.A.
86. UPC Polska sp. z o.o.
87. Vectra S.A.
88. Wave Fiber sp z o.o.
89. Wave Gdynia sp. o.o.
90. Wave Kaszuby sp. o o.o.
91. Wave Multi sp. z o.o.
92. Wave Radio sp. z o.o.
93. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Stanowiska do sprawdzenia tutaj: https://bip.uke.gov.pl/konsultacje-i-wyniki-konsultacji/wyniki-postepowania-konsultacyjnego-projektow-decyzji-dla-rynkow-ftr,420.html
Warto zauważyć, że zdecydowana większość opinii jest krytyczna – z nielicznymi wyjątkami. Zdaniem operatorów zmiany nie przełożą się na poprawę usług i ofert dla odbiorców.