Z przyjemnością prezentujemy wyniki ankiety przeprowadzonej podczas Konferencji “Miasta w Internecie”, w której udział wzięło 44 przedstawicieli lokalnych samorządów – uczestników Konferencji.
Wyniki obrazują stan wiedzy środowisk lokalnych dot. MiŚOT, a także są wstępem do nadchodzących działań mających na celu budowanie synergii pomiędzy lokalnymi samorządami i lokalnymi operatorami.
Respondenci reprezentowali różnej wielkości miasta i gminy – od 5tys mieszkańców wzwyż.
Interpretując dalsze wyniki ankiety prezentujemy kolejne wnioski:
1. Połowa z respondentów oświadczyła, że zna średnio dwóch (od jednego do pięciu) lokalnych MiŚOT-ów na swoim terenie, a piątka ankietowanych wskazała korporacyjnych dostawców jako firmy lokalne – to niepokojący fakt.
2. Samorządowcy wskazali, że w 30% korzystają z usług MiŚOT, jeśli chodzi o dostęp do internetu w gminach i obiektach podległych gminom. Z usług ogólnopolskich dostawców korzysta ok. 60% samorządów.
3. Samorządy zapytane o współpracę z MiŚOT-ami w zakresie innym niż dostęp do internetu najczęściej wskazywały:
– transmisję danych – 50% gmin korzystających z usług MiŚOT,
– transmisję z kamer – 33% gmin korzystających z usług MiŚOT,
– dzierżawa infrastruktury teletechnicznej przez gminy od MiSOT- 25% gmin korzystających z usług MiŚOT,
– wymieniano również współpracę w zakresie obsługi miejskich hotspotów, obsługę informatyczną w urzędach oraz dzierżawę infrastruktury miejskiej przez MiŚOT.
4. Zakres, w którym miasto/gmina współpracuje z MiŚOT respondenci ocenili następująco*:
– jakość usług – 4,43
– jakość obsługi – 4,42
– poziom zadowolenia ze współpracy – 4,38
5. Natomiast zakres, w którym miasto/gmina współpracuje z krajowym operatorem respondenci ocenili*:– jakość usług – 3,96– jakość obsługi – 3,86– poziom zadowolenia ze współpracy – 3,81
6. W przypadku pytań dotyczących działów IT w urzędach:– 78% potwierdziło, że posiadają własne działy IT lub zatrudnione osoby odpowiedzialne za IT,– 14% korzysta z zewnętrznych firm, z których tylko 15% jest MiŚOT-ami.
7. Około 25% gmin deklaruje, że posiada status operatora telekomunikacyjnego. Najczęściej świadczą one usługi własnym podmiotom i obiektom podległym samorządom, takim jak np. szkoły, jednostki kulturalne, a rzadziej osobom fizycznym.
8. Tylko 20% samorządowców przyznało, że w ich miastach i gminach jest program wpierający lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa. Przykłady takich działań to między innymi:– instruktor przedsiębiorczości,
– pomoc w uzyskaniu lokalu na start,
– Inkubator przedsiębiorczości,
– programy ulgowe dla przedsiębiorców,
– platformy konsultacji społecznych.
9. Samorządowcy sygnalizują także niski odsetek wiedzy na temat lokalnych operatorów oraz oczekują, aby MIŚOT-y dały się poznać i przedstawić swoje oferty i zakresy usług, które mogą zaoferować lokalnie, we współpracy z gminami.
*Średnią wyliczano bez uwzględniania odpowiedzi “nie mam zdania”.