Wybory 2020. Czy nasiliły się ataki hakerów i kampania dezinformacyjna w internecie?

424
pl.wikipedia.pl

W niedzielę II tura wyborów prezydenckich. To najważniejsze wybory w Polsce po 1990 r., bo waży się przyszłość naszego kraju. Czy prawa mniejszości będą respektowane przez większość? Czy będziemy mieli wolne sądy i wolność słowa? Czy pozostaniemy w Unii Europejskiej? Skala nienawiści jaka wylewa się z ust obecnego prezydenta ubiegającego się o reelekcję jest niedopuszczalna. Dzieli Polaków i wzmaga agresję wobec innych. Czy więc w internecie zwiększyły się ataki trolli i nasiliła się kampania dezinformacyjna mająca na celu szkalowanie przeciwnika?

Według Ministerstwa Cyfryzacji nie stwierdzono większej niż zwykle aktywności ani na polu dezinformacji ani cyberprzestępczości w związku z wyborami prezydenckimi, ale instytucje odpowiedzialne za tę sferę pozostają w gotowości przed II turą. Nie odnotowano poważniejszych sygnałów związanych z ewentualnymi atakami hakerskimi oraz zjawiskami związanymi z dezinformacją.

Resort podkreślił, że podczas kampanii wyborczej wszystkie trzy CSIRT-y poziomu krajowego (CSIRT NASK, CSIRT GOV i CSIRT MON) pozostają w stałej gotowości i w ścisłej współpracy, na bieżąco wymieniając się informacjami o zgłoszonych i obserwowanych zagrożeniach czy incydentach.

Ministerstwo podało, że wzrosło zainteresowanie serwisem BezpieczneWybory.pl, a NASK na adres bezpiecznewybory@nask.pl otrzymał wiele maili z pytaniami obywateli, dotyczącymi sposobów głosowania, bezpieczeństwa procesu wyborczego oraz pakietów wyborczych. NASK przygotował również szereg publikacji dotyczących bezpieczeństwa procesu wyborczego oraz zwracał uwagę na dezinformację i możliwe nadużycia.

Serwis Bezpiecznewybory.pl uruchomiono we współpracy z grupami ekspertów z Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK) jako narzędzie walki z manipulacją i prowokacjami.

Co robicie w niedzielę? Bo ja idę zagłosować!

Źródło: Telewizja Republika