TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Współpraca Polski i Ukrainy przy projektach cyfrowych

24.08 jest Dniem Niepodległości Ukrainy. Tym przyjemniej jest poinformować w takim dniu, że Polska i Ukraina jeszcze zacieśniają współpracę. Na konferencji w Kijowie zaprezentowano rozwiązanie, które pozwoli na zintegrowanie aplikacji DIIA i mObywatela.

W konferencji stronę polską reprezentował wzięli Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji. W imieniu strony ukraińskiej występował Mychajło Fedorow, wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy. Zaprezentowali oni rozwiązanie pozwalające na integrację aplikacji rządowych jakimi są ukraińska DIIA i polski mObywatel.  Pozwoli to chociażby na wyświetlanie w aplikacji mObywatel ukraińskiego prawa jazdy. Ta możliwość zostanie udostępniona do końca bieżącego roku.

– Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania które proponujemy mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie – powiedział minister Cieszyński.

Diia.pl stała się pierwszą w Europie w pełni cyfrową kartą pobytu. Już co czwarty obywatel Ukrainy, którego dane znajdują się w polskim systemie rejestrów państwowych, korzysta z tego rozwiązania. Aplikacja i dokument podróży pozwalają obywatelom i obywatelkom Ukrainy na przekraczanie granicy Unii Europejskiej w tym powrotu do Ukrainy oraz pozwala na podróżowanie po strefie Schengen

–  Od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej, Polska aktywnie wspierała i pomagała Ukraińcom.  Współpraca, którą mamy obecnie jest wzorowa jeśli chodzi stosunki sąsiedzkie. Uruchomienie bilateralnej współpracy w zakresie dokumentów e-państwa to potwierdza. To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie – podkreślił wicepremier Fedorow.

Przy okazji spotkania w Kijowie podpisano także porozumienie o współpracy pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP a Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Oznacza to promowanie współpracy między Polską a Ukrainą. Państwa będą prowadzić wymianę w dziedzinach z obszaru nowych technologii cyfrowych oraz cyberbezpieczeństwa.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze