NAJNOWSZE ARTYKUŁY

5G to dziś więcej marketingu niż realnych działań

Pojawia się obecnie wiele doniesień dotyczących budowy sieci 5G w Polsce. Z jednej strony duże sieci zapowiadają jej rychłe uruchomienie, a Ministerstwo Cyfryzacji chciałoby aby infrastruktura powstała jak najszybciej, z drugiej zaś trwają dopiero konsultacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie rozdysponowania odpowiednich częstotliwości.

– Uważnie obserwujemy sytuację zarówno w zakresie legislacji, jak i możliwości technologicznych budowy sieci 5G – mówi Sebastian Kachel ze Stowarzyszenia e-Południe. – Stworzyliśmy też grupę roboczą która wymienia się wiedzą oraz stara się przedstawić potrzeby środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Jestem przekonany, że dzisiejsze deklaracje dotyczące sieci 5G to przede wszystkim działania marketingowe. Zauważmy także, że oprócz pierwszych smartfonów nie ma w ofercie producentów urządzeń, które obsługują ten standard. Pewne jest natomiast, że UKE dążyć będzie w tym roku do rozdysponowania czterech rezerwacji (każda po 80 MHz, ważna do końca czerwca 2035 roku) z pasma 3480-3800 MHz. Cena wywoławcza każdego z bloków wynosi 450 mln zł, a wpływy te zapisane są w budżecie państwa. Obecne konsultacje UKE dotyczą także pasmo 80MHz, które charakteryzuje stosunkowo krótki zasięg stacji bazowych.

– Paradoksalnie to, co jest wadą dla ogólnopolskich telekomów może być szansą dla MiŚOT – zauważa Sebastian Kachel. – Działający lokalnie operatorzy mogą zamienić dzisiejsze Access Pointy w technologii 802.11 na technologię 5G tym samym znacznie zwiększając dostępne przepustowości, a co za tym idzie możliwość konkurowania z innymi operatorami sieci 5G.

Możliwe do realizacji są tu dwa modele. Pierwszy nawiązuje do rozwiązań sprawdzonych podczas projektu MdO (MiŚOT dla Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej).

– W przypadku 5G byłby to jednorazowy zakup licencji ogólnokrajowej na pasmo 80 MHz, a następnie jej lokalna redystrybucja wśród MiŚOT – tłumaczy Sebastian Kachel. – W tym modelu całą biurokrację związaną z pozyskaniem i rozliczaniem licencji za ISP załatwiłaby centralna jednostka.

Można też wyobrazić sobie model, w którym zakup licencji miałby charakter lokalny do poziomu powiatu czy nawet gminy. W tym przypadku to MiŚOT byłby bezpośrednim beneficjentem pasma, a rola organizacji wspierających operatorów ograniczyłaby się do wsparcia w uzyskaniu licencji oraz szkoleń.

– Mamy jeszcze zbyt małą wiedzę by stwierdzić który model będzie bardziej efektywny – przyznaje Sebastian Kachel. – Nie wiemy ile będzie kosztować licencja na pasmo, a to przecież stanowi główny koszt startowy. Nie wiemy też jaka będzie procedura lokalnego zakupu licencji. Kolejna poważna niewiadoma to koszt infrastruktury 5G. Powoduje to, że trudno dziś o sensowny rachunek ekonomiczny przedsięwzięcia.

Nie ulega jednak wątpliwości, że docelowo technologia 5G może pomóc małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym, zwłaszcza tym, którzy bazują dziś na technologiach radiowych. Przebudowa sieci na 5G pozwoliłaby im zwiększyć sprzedaż dodatkowych usług (w tym na przykład telewizji). Nie zmienia to jednak faktu, że dziś deklarowanie planowanego wdrożenia 5G przez ogólnopolskie sieci telekomunikacyjne jest głównie działaniem promocyjnym i ogólną zapowiedzią rychłego zasilenia budżetu państwa, czyli wykupienia rezerwacji pasma.

Cyfrowy Polsat narzeka na większe koszty niż przychody

Rok 2023 to dla grupy Cyfrowy Polsat spadek liczby abonentów i większe trudności. Chociaż przychody wzrosły o 5,5 proc. do 13,63 mld zł, to wzrosły też koszty operacyjne. Przez co grupa na czysto zarobiła 311,6 mln zł. Jest to wynik znacznie słabszy niż rok wcześniej, gdy było to 901,1 mln zł.

Od lipca 2023 r. grupa Cyfrowy Polsat zajmuje się produkcją energii zeroemisyjnej po przejęciu kolejnych udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Ze sprzedaży energii odnotowano 557,6 mln zł przychodów tylko w drugim półroczu 2023 r.

–  W całym 2023 r. nasze zielone źródła energii wyprodukowały 665 GWh energii, a blisko 100 proc. zużywanej przez spółki z naszej Grupy energii pochodziło z OZE. Szacowane uniknięte emisje gazów cieplarnianych uzyskane przez naszą Grupę dzięki rozwojowi własnych OZE wyniosły 316 tys. ton – stwierdził w sprawozdaniu Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu.

Jest lepiej, ale jest gorzej

Przychody grupy Cyfrowy Polsat od klientów indywidualnych i biznesowych zwiększyły się z 6,95 do 6,99 mld zł. Wpływy hurtowe pochodzące z reklam i sponsoringu czy połączeń międzyoperatorskich, roamingu, dzierżawy infrastruktury od operatorów kablowych i satelitarnych wzrosły z 3,53 do 3,38 mld zł. Także wpływy ze sprzedaży sprzętu się zwiększyły z 1,8 do 1,92 mld zł. A jednak firma narzeka na trudną sytuację biznesową.

Spadek rentowności Cyfrowego Polsatu to przede wszystkim wzrost wydatków operacyjnych o 9,5 proc. Osiągnęły one12,49 mld zł. Wzrosły także koszty finansowe, które głównie dotyczą obsługi zadłużenia, z 649,9 mln do 1,08 mld zł.

–  Był to bez wątpienia rok pełen wyzwań wynikających między innymi z wciąż niestabilnej sytuacji międzynarodowej, związanej z toczącą się na wschodzie wojną wywołaną agresją Rosji na Ukrainę. Jednym z negatywnych skutków dla całej światowej gospodarki była inflacja i jej wpływ na całą polską gospodarkę, włączając w to prowadzoną przez nas działalność – komentuje sytuację Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i szef rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat ma coraz mniej klientów

Czwarty kwartał 2023 r. to 13,08 mln jednostkowych usług (RGU) w modelu abonamentowym klientom indywidualnym. Sprzedaż płatnej telewizji zmalała o 4,1 proc. Spadek klientów widoczny jest również w przypadku internetu – o 0,2 proc. Tylko telefonia mobilna odnotowała wzrost o 0,1 proc.

Sprzedaż usług w modelu prepaidowym zmniejszyła się o 1,7 proc. i wyniosła 2,65 mln. Przeciętne wpływy miesięczne od klienta wyniosły 17,4 zł, co jest potwierdzeniem wyniku sprzed roku.

– Pomimo trudnych warunków rynkowych wzrósł średni przychód od klientów kontraktowych, zarówno detalicznych, jak i biznesowych. Jest to zasługą konsekwentnej realizacji strategii multiplay, popularyzacji 5G oraz ofert łączonych z serwisem Disney+. Na niezmiennie niskim poziomie 7,6 proc. utrzymuje się wskaźnik odejść klientów – zapewnia Maciej Stec, wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu.

Źródło: Wirtualne Media

Uwaga na oszustów w Trójmieście. Podszywają się pod system FALA

Oszuści podszywają się pod kampanię ZTM Gdańsk i promocję karty podarunkowej Systemu FALA. Promują ją jako kartę podarunkową i zachęcają do zakupów. Korzystając z ich fałszywej strony można jedynie stracić pieniądze.

Karta podarunkowa Systemu FALA to „Karta transportu publicznego Trójmiasto”. Teraz oszuści postanowili podszywać się pod oferujący ją ZTM Gdańsk. Stworzyli w tym celu założyli profil na portalu Facebook oraz fałszywą stronę www. Bardzo łatwo nabrać się na ich działania i stracić pieniądze.

Spółka InnoBaltica zajmująca się dystrybucją karty informuje, że nie promuje jej jako karty podarunkowej. Jedyną legalną i bezpieczną stroną, przez którą można zamówić Kartę FALA jest: systemfala.pl. Pierwszy egzemplarz karty jest bezpłatny.

Sprawa trafiła na policję

Po wykryciu mechanizmu oszustwa sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury. Spółka InnoBaltica zapewnia, że jest gotowa do pełnej współpracy, by jak najszybciej wyjaśnić sytuację./

Fałszywy profil na Facebooku został też zgłoszony do administracji portalu.

Źródło: Oświadczenie spółki InnoBaltica

Fuzja Canal + pozwoli firmie na ekspansję w Afryce

Grupa Canal + przejmuje MultiChoice. Firmy porozumiały się w tej sprawie. Po zakończeniu fuzji Canal+ będzie dostawcą płatnej telelewizji i usług streamingowych z Republiki Południowej Afryki.

Canal+ złożył ofertę na zakup wszystkich udziałów firmy MultiChoice z RPA. Takie wymóg nakładają na niego miejscowe przepisy. Wynika to z tego, że przejął ponad 35 proc. akcji.

– Po konstruktywnej współpracy z MultiChoice, cieszymy się, że wydaliśmy wspólne oświadczenie o ofercie wykupu udziałów, która stanowi znaczną premię dla akcjonariuszy MultiChoice. Oferta Canal+ wykracza poza wymogi prawne. Wierzymy, że obie firmy mogą budować wspólnie niesamowitą przyszłość – powiedział Maxime Saada, prezes i dyrektor generalny Grupy Canal+.

Miliardy dolarów i miliony widzów

MultiChoice posiada platformę DStv, kanały SuperSport i serwis streamingowy Showmax. Do tej pory Canal+ w Afryce skoncentrowany był na krajach francuskojęzycznych. Po przejęciu MultiChoice wejdzie na rynki anglojęzyczne i portugalskojęzyczne.

Jak podaje Reuters po zakończeniu fuzji powstanie firma z 31,5 mln abonentów płatnej telewizji i usług streamingowych. Obejmować będzie ponad 50 krajów różnych częściach świata. Umozliwi to rywalizację z amerykańskimi firmami jak Netflix, Disney czy Warner Bros. Discovery.

Za finalizację fuzji trzeba będzie zapłacić 3 mld dolarów.

Źródło: Wirtualne Media

Spotkanie ministrów telekomunikacji UE w Belgii

Ministrowie telekomunikacji z państw Unii Europejskiej odbyli nieformalne spotkanie. Polskę reprezentował na nim wiceminister Dariusz Standerski. Głównymi tematami spotkania był równy dostęp do internetu w całej UE, , odporność gospodarcza w domenie cyfrowej oraz cyberbezpieczeństwo państw członkowskich.

Nieformalne spotkanie ministerialne odbyło się w Louvain-la-Neuve w Belgii. W miejscowości znajduje się uniwersytet stymulujący innowacje w regionie. Petra De Sutter, wicepremier oraz minister Telekomunikacji Belgii wraz z belgijskim sekretarzem stanu ds. cyfryzacji Mathieu Michel spotkali się z 26 reprezentantami krajów UE. Polskę reprezentował wiceminister Dariusz Standerski. W spotkaniu brał udział także komisarza Thierry Bretona odpowiedzialnego za rynek wewnętrzny UE.

W trakcie spotkania omawiano tematy takie jak:
– odpowiedzialne korzystanie z internetu,
– bezpieczeństwo gospodarcze,
– potrzeby Europy w zakresie infrastruktury cyfrowej z uwzględnieniem niedawno opublikowanej Białej Księgi.

Mówiono o niezawodnym odstępnie do internetu dla wszystkich obywateli UE. Poruszano zagadnienia z obszaru zrównoważonego rozwoju i bliźniaczej transformacji cyfrowej. Ministrowie omówili wpływ kwestii bezpieczeństwa na infrastrukturę i usługi cyfrowe.

Spotkanie zakończyło się przyjęciem Deklaracji z Louvain-la-Neuve. Dotyczy ona promowania bezpieczniejszego, odpowiedzialnego i godnego zaufania środowiska internetowego.


Źródło: gov.pl

Zjazd MiŚOT w Janowie Podlaskim – podsumowanie

Zjazd MiŚOT w Janowie Podlaskim już za nami. Wydarzenie odbyło się pod hasłem Klaster Dzikiego Wschodu. Organizatorzy wyjaśnili, że to miejsce styku tego, co łączy każdego niezależnego małego i średniego operatora telekomunikacyjnego. Wiele działań biznesowych lepiej jest robić razem. O wielu rzeczach decydować jest łatwiej wspólnie.

W trakcie zjazdu odbyło się 40 prelekcji i wykładów, prowadzonych równocześnie w trzech salach wykładowych, które stanowiły serce imprezy. Oprócz tego uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia strefy Expo, gdzie prezentowanych było 20 wystawców, oraz relaksu w Melinie MiŚOT. W sumie ponad 300 uczestników wzięło udział w zjeździe, wśród nich było wiele nowych twarzy. Poruszono wiele istotnych tematów dotyczących funkcjonowania operatorów oraz wyzwań, z jakimi się oni zmagają.

Zajęcia merytoryczne przeplatane były dwoma wieczorami integracyjnymi. Atmosferę urozmaicały występy DJ-a oraz stand-up. Uczestnicy mogli cieszyć się też występem zespołu muzycznego.

Zjazd MiŚOT w Janowie Podlaskim został wyprzedany, co świadczy o ogromnym sukcesie i popularności tego wydarzenia.

Zjazd bogaty w merytorykę

O aktualnych problemach w relacji projektów KPO/FERC do warunków nowego rozdania KPO rozmawiali Sebastian Kachel (MiŚOT SA), Łukasz Bazański (itB Legal), Krzysztof Skorupski (Skynet), Konrad Baranowski (Koba) oraz Przemysław Parzyjagła (Marcomnet / Margonet).

Postulaty operatorów przedstawiają się następująco:

  • Zmniejszenie obszarów inwestycyjnych,
  • Wykluczenie z obszarów interwencji pojedynczych PA otoczonych zwartymi obszarami,
  • Zniesienie obowiązku posiadania zatwierdzonej ofert hurtowej jako warunku rozliczenia transzy dotacji,
  • Wprowadzenie uproszczonej procedury akceptacji przez prezesa UKE pierwszej oferty hurtowego dostępu do sieci KPO FERC,
  • Kwestia zabezpieczeń i poręczeń.

Jednym z głównych tematów, który poruszyli eksperci, było docieranie do różnych grup klientów, w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami. Sebastian Pycia podkreślił, że lokalni operatorzy telekomunikacyjni indywidualnie podejmują się rozwiązywania problemów klientów.

W trakcie Zjazdu eksperci omówili implikacje dyrektywy NIS 2 dla operatorów telekomunikacyjnych oraz przedstawili praktyczne działania, jakie będą musieli podjąć w związku z jej wprowadzeniem. Ważnym aspektem była również dyskusja na temat docierania do klientów, uwzględniając osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami oraz z problemami finansowymi.

Prawo Komunikacji Elektronicznej wraca jak bumerang. Czy należy spodziewać się zmian w zakresie obowiązków dotyczących przedsiębiorców telekomunikacyjnych? Dariusz Fudala (Sayf) skupił się na przepisach rekomendowanych przez Ministra Cyfryzacji oraz zaproponowanych przez Grupę MiŚOT zmianach tych przepisów.

Łukasz Wiśniewski, reprezentujący firmę Heroes, podkreślił potrzebę ostrożnego podejścia do definiowania ofert dla osób starszych. Wskazał, że seniorzy nie chcą być identyfikowani wyłącznie przez pryzmat potrzeb wsparcia, dlatego oferta musi być starannie dostosowana.

Ponadto, prelegenci przedstawiali rozwiązania z zakresu budowy marki osobistej, marketingu w mediach społecznościowych, cyberbezpieczeństwa oraz prawnych aspektów działalności operatorów. Nie zabrakło również czasu na integrację, podczas której uczestnicy mogli bezpośrednio wymieniać się doświadczeniami i poglądami.

Mali i średni operatorzy pomagają i nagradzają

Dzień pierwszy Zjazdu zakończył się antyGalą xBest. Wręczono nagrody w ramach konkursu TeleOdpowiedzialni.

Kapituła konkursu TeleOdpowiedzialny Roku 2023 dokonała wyboru dwóch laureatów nagrody głównej. Po dokładnej ocenie kilkudziesięciu aplikacji okazało się, że zarówno poznańska firma Systemia, jak i Ostrog.net z Raciborza, uzyskały identyczną liczbę punktów. W związku z tym, obie firmy zostały uhonorowane podczas antyGali, która odbyła się podczas Zjazdu Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych w Janowie Podlaskim. Ponadto, wręczono dziewięć dodatkowych wyróżnień, które uświetniły tę wyjątkową ceremonię.

– Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni są coraz bardziej społecznie odpowiedzialni. Aktywnie wspierają potrzebujących, chronią środowisko, dbają o pracowników i otoczenie. Od sześciu lat to pokazujemy i najlepszych nagradzamy w naszym konkursie – powiedział Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe, jeden z inicjatorów konkursu TeleOdpowiedzialny Roku.

Nie zabrakło także momentów integracyjnych, takich jak rozmowa w formule Hyde Park, która umożliwiła bezpośrednią wymianę poglądów i doświadczeń między uczestnikami zjazdu.

Zjazd Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych w Janowie Podlaskim był nie tylko okazją do zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń, ale także do budowania silnych relacji i partnerstw w branży. Lokalni operatorzy telekomunikacyjni pozostają niezależni i elastyczni, dążąc do efektywnego rozwoju firm.

Niebezpieczny SMS wart 1300 zł

Oszuści wysyłają SMS-y, w których informują o „nowym raporcie w bazie windykacyjnej”, w którym mają znajdować się imiona i nazwiska ofiar. Nabranie się na taką wiadomość może kosztować nawet 1300 zł.

Ostatnio cyberprzestępcy znaleźli wyjątkowo kreatywny pomysł na wyciąganie pieniędzy od ofiar. To SMS-y z informacją o tym, że dana znalazła się w „nowym raporcie w bazie windykacyjnej” czy też zagrożona jest wpisem na listę dłużników. W wiadomościach – dla ich uwiarygodnienia – znajdują się imiona i nazwiska ofiar, do których są wysyłane.

Chociaż samo kliknięcie w link jeszcze nie powoduje nieprzyjemnych konsekwencji, to jednak dalsze podążanie za instrukcjami oszustów może słono kosztować. Proponują oni, by zamówić raport i zapewniają, że przed otrzymaniem raportu nie ponosi się żadnych opłat. To przed, a co po?

Wtedy zamówienie raportu czyli zlecenia sprawdzenia nas w bazie windykacyjnej to koszty 1299 zł. Dlatego warto sprawdzać informacje zawarte w SMS-ach, a najlepiej nic nie klikać i nie zamawiać czegokolwiek, co pochodzi z niesprawdzonego źródła.

Skąd przestępcy mają dane?

Przestępcom łatwiej jest nabierać ofiary wykorzystując ich imiona i nazwiska. Takie SMS-y mają większa szanse wywołać właściwy efekt. Ale skąd mają te dane?

Prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to jakiś wyciek danych. W takich paczkach najczęściej znajdują się właśnie imiona i nazwiska oraz numer telefonu lub e-mail. To prosta droga do przygotowania oszustwa takiego, jak opisane.

Źródło: Niebezpiecznik.pl, komputerswiat.pl

Lotnisko Modlin zdalnie sterowane

Nowa technologia wkracza do obsługi lotów na lotnisku w Modlinie. Powstanie tam zdalna wieża kontroli lotów. Pozwoli to na kontrolowanie ruchu na lotnisku z centrali Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie.

Na lotnisku w Modlinie powstanie wieża zdalna – wieża kontroli lotów pozwalająca sterować ruchem samolotowym z odległości. W tej intencji Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) Tomasz Szymczak i Grzegorz Hlebowicz podpisali list intencyjny.

– To dążenie w kierunku standardowej, europejskiej nowoczesności – mówi Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Zdalna wieża pozwala kontrolerom ruchu z Warszawy mieć dostęp do:
– panoramy wideo o wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrotu, pochylenia i przybliżenia obrazu,
–  technologii termowizji umożliwiającej obserwację w nocy i trudnych warunkach pogodowych,
–  technologii cyfrowej poprawiającej świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwiającej podejmowanie szybkich decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej,
– informacji dodatkowych zintegrowanych z widokiem panoramicznym kontrolowanego lotniska jak dane meteorologiczne.

Remote Tower to rozwiązanie obejmujące znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam z kolei, obrazy i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży – czytamy w informacji PAŻP.

Po powstaniu wieży zdalnej w Modlinie, możliwy będzie nadzór nad przeprowadzanymi tam lotami z Warszawy wprost z siedziby Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Rozwiązanie ma być bezpieczne i nie utrudniać zarządzania ruchem lotniczym w Modlinie.

– Rozwiązania Remote Tower umożliwia  integrację systemów wykorzystywanych w kontroli ruchu lotniczego, przez co często stanowią rozwiązania bardziej zaawansowane technicznie i zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa niż zastępowane przez nie rozwiązania konwencjonalne charakteryzujące się nierzadko ograniczonymi możliwościami rozbudowy – przekonuje Magdalena Jaworska-Maćkowiak.

Źródło: next.gazeta.pl

Inflacja wyższa niż w szybkim szacunku

0

Na początku kwietnia opublikowany został szybki szacunek cen towarów i usług, z którego wynikało, że inflacja wyniosła 1,9 proc. Teraz Główny Urząd Statystyczny opublikował pełną analizę cen w minionym miesiącu i okazuje się, że inflacja była jednak wyższa.

Po publikacji szybkiego szacunku przez GUS wszyscy mogli poczuć się zadziwieni, bo chociaż portfele nie odczuwają znaczącej ulgi, to jednak wskazano, że w marcu 2024 r. inflacja wynosiła 1,9 proc. To jest sporo poniżej celu inflacyjnego.

Teraz okazuje się, że naprawdę wynik był wyższy, chociaż niewiele. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku wzrosły o 2,0proc.

Ceny usług wzrosły w tym okresie o 6,6 proc., a ceny towarów – 0,4 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrost cen wyniósł 0,2 proc.

Za co płacimy więcej, a za co mniej?

Za żywność i napoje bezalkoholowe zapłaciliśmy w marcu 2024 r. o 0,3 proc. więcej niż w marcu roku 2023. Największe wzrosty cen dotyczyły:
– edukacji – wzrost o 9 proc.
– restauracji i hoteli – wzrost o 8,5 proc.
– napoi alkoholowych i wyrobów tytoniowych – wzrost o 5,2 proc.
– zdrowia – wzrost o 4 proc.

Spadek odnotowały ceny w obszarze transportu. W stosunku do marca 2023 r. były one niże o 2,9 proc.

Ceny w telekomunikacji

W telekomunikacji (łączności) w marcu 2024 r. ceny wyniosły o 2,6 proc. więcej niż w marcu 2023 r. W tym porównaniu zupełnie inaczej wypadają ceny usługi ceny sprzętu. Usługi są bowiem droższe o 3 proc., natomiast sprzęt telekomunikacyjny jest tańszy o aż 8,6 proc.

Źródło: GUS

Zagrożenia cyberprzestrzeni w 2023 r. według Krzysztofa Gawkowskiego

80 tys. incydentów cyberbezpieczeństwa  obsłużonych w 2023 r. to wzrost o ponad 100 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Wynika to z ciągłego wzrostu działań grup cyberprzestępczych. Także tych, które mają powiązania z innymi państwami czy działają na ich zlecenie. To wyniki Raportu Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa zaprezentowanego publicznie.

– Chociaż nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które całkowicie wyeliminuje cyberataki, istnieją środki, które można wdrożyć, aby zachować czujność, zmniejszyć ryzyko oraz złagodzić skutki tych ataków, które wystąpią – mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji oraz Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Przygotowane sprawozdanie zawiera najważniejsze realizowane działania na rzecz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni. Są to chociażby szczegółowe informacje na temat incydentów, które zgłoszono do poszczególnych CSIRT-ów w 2023 r.

Był to rok, w którym Polska doświadczyła licznych ataków mających na celu:
– pozyskanie kluczowych informacji,
– rozpoznanie systemów ICT na potrzeby potencjalnych przyszłych destrukcyjnych cyberataków,
– zakłócenie infrastruktury krytycznej i innych kluczowych zasobów,
– szerzenie dezinformacji.

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa połączony jest z ministerstwem cyfryzacji, a w nim umocowany jest Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, czyli Krzysztof Gawkowski. Należą do niego również także trzy zespoły CSIRT poziomu krajowego:
– CSIRT NASK,
– CSIRT GOV,
– CSIRT MON. – W 2024 r.

– Krajowy System Cyberbezpieczeństwa czeka znacząca ewolucja związana ze wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy NIS2 i innego prawodawstwa UE, przyjęciem nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Należy budować świadomość ryzyk i znaczenia odpowiedniej strategii bezpieczeństwa, aby organizacje odpowiednio doceniały powagę zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem oraz wdrażały klarowne strategie bezpieczeństwa – wyjaśnia Paweł Olszewski, sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji.

Wsparcie cyberbezpieczeństwa

Ministerstwo cyfryzacji we współpracy z innymi jednostkami podejmuje działania mające wpierać cyberbezpieczeństwo państwa i obywateli.

Powstać ma Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (CCN). Złoża się na nie jakościowo nowe tematyczne specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria kluczowe dla wzmocnienia krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. 

Wprowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji i CERT Polska numer 8080 ma na celu łatwiejsze zgłaszanie podejrzanych SMS-ów. Pozwala to na sprawniejszą analizę linków umieszczonych w treści tych wiadomości. Często kierują one do fałszywych witryn czy portali z płatnościami online. W styczniu 2024 r. do CERT Polska zgłoszono 102 602 podejrzanych wiadomości, w lutym –  37 453, a w marcu – 31 691. 

Pełen raport:

Źródło: gov.pl

1,5% na Fundację Lokalni 

Do końca kwietnia rozliczamy swoje PIT-y. Nie zapomnijcie, że 1,5% z waszych podatków może wesprzeć projekty prowadzone przez działającą na rzecz małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych Fundację LOKALNI. 

Fundacja LOKALNI uzyskała status organizacji pożytku publicznego w 2023 roku. 

– Od lat działamy na rzecz małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Jesteśmy blisko ludzi, dostrzegamy potrzebujących. Promujemy w środowisku operatorskim społeczną odpowiedzialność biznesu. Podczas wielu wydarzeń dzielimy się wiedzą, wspieramy innowacyjność, dobre relacje z pracownikami i klientami. Pomagamy też w  ograniczaniu negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko – zachęca Aleksandra Czerech prezes Fundacji LOKALNI.  

Fundatorem organizacji jest Stowarzyszenie e-Południe, które przez pięć lat wspierało ją. Zarząd stowarzyszenia deklaruje dalszą pomoc, ale liczy też na MiŚOT-ów. Dzięki wsparciu operatorów i ich pracowników inicjatywy lokalne i projekty prowadzone przez fundację zyskają jeszcze większy rozmach.

– Jesteśmy otwarci na rekomendacje środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych i wskazanie inicjatyw, które warto wspierać – zachęca Aleksandra Czerech.

Jednym z projektów Fundacji LOKALNI jest konkurs TeleOdpowiedzialny Roku.

– Za nami kolejna edycja tego przedsięwzięcia. 11 kwietnia ogłosiliśmy TeleOdpowiedzialnych Roku 2023. Kolejny raz otrzymaliśmy więcej aplikacji niż rok wcześniej. Świadczy to o tym, że operatorzy są społecznie odpowiedzialni i to, co dzieje się wokół nich, nie jest im obojętne – mówi Paweł Gniadek, wiceprezes Fundacji LOKALNI.

Wypełniając PIT, pamiętaj o Fundacji LOKALNI.

KRS Fundacji Lokalni: 0000 81 47 04