TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Strona główna Prawo i Telekomunikacja Włochy blokują ChatGPT

Włochy blokują ChatGPT

0
Włochy blokują ChatGPT

ChatGPT zdobywa coraz większa popularność. Jednak nie wszędzie jest mile widziany. Pojawiły się obawy o kwestie praw autorskich przy korzystaniu z tego narzędzia. Włosi zwrócili jednak uwagę na ochronę danych osobowych i z uwagi na brak możliwości zapanowania nad przetwarzaniem danych przez ChatGPT chcą całkowicie zakazać go w swoim kraju.

Włoski urząd ochrony danych osobowych postanowił ograniczyć korzystania z CHatGPT przez użytkowników w tym kraju z uwagi na niejasny status zgromadzenia i przetwarzania danych. Informacje o takich regulacjach podała agencja ANSA. Blokada ChatGPT ma trwać dopóki amerykańska firma OpenAI – twórca narzędzia nie zacznie przestrzegać przepisów dotyczących prywatności.

Jednocześnie wszczęto dochodzenie w sprawie danych w ChatGPT. Zwrócono uwagę na brak informacji na temat gromadzenia danych przez OpenAI czy podstawy prawnej uzasadniającej masowe gromadzenie i przechowywanie danych osobowych. Co prawda wiadomo, że mają one służyć wytrenowaniu algorytmów sztucznej inteligencji, ale dla włoskiego regulatora nie jest to właściwa podstawa.

Ponadto OpenAI opublikowało warunki, zgodnie z którymi z ChatGPT mogą korzystać osoby powyżej 13. Roku życia. Jednak brak jest jakiejkolwiek weryfikacji użytkowników pod tym kątem. To wszystko złożyło się na sprzeciw Włochów wobec ChatGPT i pierwsze blokady narzędzia właśnie w tym kraju.

Źródło: businessinsider.com.pl