Unia Europejska podpisała porozumienie na budowę konstelacji satelitów. Będą dostarczać internet z kosmosu do Europy. To odpowiedź na sieć Starlink. Europejski system satelitów do przesyłania internetu nazywać się będzie IRIS.
Starlink jest siecią satelitów firmy SpaceX. Dotychczas na orbitach okołoziemskich znalazły się już tysiące satelitów. Firma potrafi wypuścić kilkadziesiąt z nich tylko w jeden weekend.
Teraz pojawi się europejska odpowiedź na system satelitarny Starlink.
IRIS – system satelitarnego internetu dla Europy
Informacje o tym, że Europa zamierza odpowiedzieć na system Starlink pojawiają się już od jakiegoś czasu.
System otwarty przez Unię Europejską będzie nazywał się IRIS. Podpisano już porozumienie w tej sprawie.
– Ta najnowocześniejsza konstelacja ochroni nasze krytyczne infrastruktury, połączy nasze najbardziej odległe obszary i zwiększy strategiczną autonomię Europy. Współpracując z konsorcjum SpaceRISE, pokazujemy siłę współpracy publiczno-prywatnej, aby napędzać innowacje i dostarczać namacalne korzyści wszystkim Europejczykom – powiedziała Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji.
Plan zakłada umieszczenie kosmosie ponad 280 satelitów komunikacyjnych na niskiej oraz średniej orbicie okołoziemskiej. 264 z nich znajdą się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Celem wszystkich będzie dostarczanie łączności satelitarnej na terenie Europy. Będzie to rozwiązanie dostępne dla instytucji rządowych, prywatnych firm oraz mieszkańców.
Kiedy IRIS trafi na orbity?
Wszystko wskazuje na to, że system IRIS nie pojawi się szybko. Realizacja zadania zajmie się konsorcjum SpaceRISE składające się z SES, Eutelsat i Hispasat oraz wspierane przez europejskich podwykonawców (Airbus i Deutsche Telekom). Udział w realizacji systemu IRIS będzie miała Europejska Agencja Kosmiczna.
Zgodnie z planem na opracowanie, wdrożenie oraz obsługę sieci jest 12 lat. Na tyle opiewa podpisany kontrakt.
Budowa konstelacji IRIS nie będzie tania. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 10,6 mld euro, czyli ponad 45 mld zł. To znacznie więcej niż zakładano jeszcze jakiś czas temu.
Satelity na orbity mają trafić do 2030 r.
Źródło: geekwek.interia.pl