Argishti Khudaverdyan był właścicielem sklepu detalicznego T-Mobile. Jednak sprzedaż telefonów nie była dla niego wystarczającym źródłem zarobku. Postanowił wykorzystać system operatora do włamań do telefonów w celu zdejmowania blokady simlock. Wykonał to w setkach tysięcy telefonów. Teraz za proceder został skazany na 10 lat więzienia.
Argishti Khudaverdyan swoją działalnością przestępczą zajmował się od sierpnia 2014 roku do czerwca 2019. W międzyczasie był właścicielem sklepu detalicznego T-Mobile w Kalifornii. Operator umowę z nim rozwiązał w czerwcu 2017 r. właśnie z uwagi na podejrzenia o nieautoryzowane odblokowywanie telefonów.
To nie przeszkodziło mężczyźnie w dalszej działalności. Wraz z byłym partnerem biznesowym – Alenem Gharehbagloo uzyskiwał dostęp do wewnętrznych systemów komputerowych, które należały do T-Mobile. W tym celu posługiwał się danymi uwierzytelniającymi około 50 różnych pracowników firmy. Zdobywa je przez ataki phishingowe. Służyły mu do dalszego uzyskania dostępu do systemów oraz resetowania haseł. Jego ofiary miały przez to problemy z dostaniem siedo systemów komputerowych.
O tym, że proceder związany jest z oszustwami polegającymi na odblokowywaniu telefonów w sieci T-Mobile, a także w sieciach Sprint, AT&T i innych operatorów poinformował Departament Sprawiedliwości USA w komunikacie prasowym.
Zbierał dane osobowe pracowników i dzwonił do działu pomocy technicznej T-Mobile IT, by zresetować firmowe hasła pracowników, co dało mu nieautoryzowany dostęp do systemów T-Mobile, a to pozwoliło odblokować telefony komórkowe – czytamy w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA.
Usuwanie simlocków pozwoliło mężczyźnie na sprzedaż telefonów na czarnym rynku. Prawdziwi klienci przestawali przez to korzystać z usług T-Mobile. W sumie straty wynikające z przestępczej działalności Argishti Khudaverdyana oszacowano na 25 mln dolarów.
Khudaverdyan jednemu z potencjalnych klientów w e-mailu napisał:
(…) możemy wykonać wygodne, fabryczne odblokowanie wszystkich urządzeń iPhone i iPad, które zostały zablokowane w usłudze iCloud, bez utraty gwarancji telefonu – co również znalazło siew akcie oskarżenia.
Argishti Khudaverdyan został za swoje działania skazany na 10 lat więzienia oraz zapłatę niemal 28,5 mln dolarów odszkodowania.
Do popełnienia przestępstwa o charakterze oszustwa internetowego, uzyskania dostępu do chronionego komputera czy zmowy w celu popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy przyznał się też Alen Gharehbagloo. W jego sprawie rozprawa odbędzie się pod koniec lutego 2023 roku.
Źródło: cyberdefence24.pl