TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Weź udział w MdI i bądź częścią technologicznej rewolucji

Grupa MiŚOT buduje ogólnopolską sieć LoRaWAN, która działa na IPv6. Protokół oferuje szereg zalet dla operatorów, a przedstawiciele projektu MiŚOT dla Internetu Rzeczy (MdI) już teraz zachęcają do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Pokrótce przypomnijmy o korzyściach płynących z MdI.   

LoRaWAN jest radiowym protokołem komunikacyjnym dalekiego zasięgu, pozwalającym urządzeniom – przy niskim poborze energii – na przesyłanie danych. Technologia ta jest impulsem do dynamicznego rozwoju internetu rzeczy (IoT), ponieważ pozwala na pracę czujnika z baterią nawet przez kilka lat. Dzięki temu spadają koszty utrzymania, a jednocześnie rosną możliwości montażu dużej liczby czujników. Budowanie świata, którego ważnym elementem jest internet rzeczy, sprawi, że będziemy świadkami kolejnej technologicznej rewolucji.

Potencjał lokalnych operatorów umożliwia budowę sieci LoRaWAN we wszystkich powiatach w Polsce. Rosnące znaczenie urządzeń IoT spowoduje, że konieczne będzie dostosowanie się do nowego protokołu, czyli IPv6. Wkrótce mali i średni operatorzy w EPIX-ie, którzy jeszcze nie wdrożyli IPv6 będą mogli to zrobić w dogodnym dla siebie terminie. Do wszystkich EPIX-owców zostanie wysłana wiadomość e-mail z niezbędną konfiguracją.  

Już teraz jasne jest, że przyszłością będzie IPv6. Adresy protokołu IPv4 wyczerpały się już w 2019 roku, przez co adres można kupić w ramach większej paczki, a każdy chcący to zrobić musi zapisać się w RIPE Network Coordination Centre (niezależna organizacja wspierająca infrastrukturę sieci Internet), by móc w ogóle dokonać zakupu. Nie zapominajmy też o cenie: obecnie to koszt rzędu 55 USD za jeden adres IPv4, natomiast IPv6 jest za darmo. 

Wśród zalet wymienić należy oszczędności związane z adresacją oraz retencją danych (rutynowym archiwizowaniem przez operatorów informacji o tym, kto, z kim i kiedy łączył się (lub próbował to zrobić) za pomocą środków komunikacji elektronicznej). Na szczęście IPv6 oferuje również wsteczną kompatybilność względem IPv4. Chociaż dla zwykłego użytkownika internetu nie ma znaczenia, czy operatorzy używają protokołu IPv4, czy IPv6, to jednak w drugą stronę, czyli w odniesieniu do operatorów, różnica jest już zauważalna.

Do 2020 roku rynek IoT – na świecie opierający się prawie wyłącznie na IPv6 – wart był 98,8 mld USD, a analitycy przewidują, że do 2026 roku wzrośnie aż do 149,9 mld USD. Dlatego IPv6 i LoRaWAN to wręcz naturalni sojusznicy. Dostrzegła to Grupa MiŚOT, uruchamiając projekt MdI. Ten projekt rozwojowo-badawczy ma na celu wykorzystanie możliwości MiŚOT-ów najlepiej znających swoje społeczności i mają możliwość dostępu do lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej, by móc zapewnić łączność na poziomie niezbędnym dla LoRaWAN.

Lokalni operatorzy mogą być zatem wśród prekursorów LoRaWAN w skali kraju, zwłaszcza że coraz więcej mówi się o takich rozwiązaniach, jak inteligentne wodomierze, które ułatwiają pomiary, systemy zarządzania łańcuchem dostaw, farmy zarządzane przez algorytmy czy nawet rozwiązania IoT, które zastosowane mogą być w łazienkach. Zastosowanie IoT zależy wyłącznie od ludzkiej inwencji. Inteligentne domy, miasta oraz firmy to już rzeczywistość. To także rozwiązania o niskim zużyciu energii – ogromna zaleta we współczesnym świecie.

– Im sprawniej zbudujemy sieć LoRaWAN, tym szybciej będziemy mogli zacząć świadczyć usługi – konkluduje Tomasz Brol, lider projektu MdI. Zdaniem eksperta mali i średni operatorzy w Polsce stoją przed ogromną szansą. Dynamiczny rozwój MdI już teraz zwiastuje, że wkrótce IoT będzie podstawą dla większości operatorów w Polsce.

Warto przypomnieć, że projekt MdI został członkiem LoRa Alliance, czyli międzynarodowej organizacji skupiającej ponad 160 operatorów LoRaWAN. Działające od 2015 roku stowarzyszenie jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się organizacji technologicznych. Jego członkowie ściśle współpracują i wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi rozwoju LoRaWAN.

Aby wziąć udział w MdI, należy wypełnić ankietę i odebrać wiadomość od organizatorów, w której przekazana zostanie adresacja. Przedstawiciele MdI zapewniają, że będą również wysyłać komunikaty do członków EPIX, aby w znacznym stopniu uprościć rozpoczęcie wdrażania LoRaWAN.

Ważne – dołącz do EPIX-a, jeśli chcesz wziąć udział w projekcie. Tutaj niezbędne dane kontaktowe: epix.net.pl.

Dla entuzjastów internetu rzeczy powstała również specjalna strona internetowa internetrzeczy.pl. To miejsce, w którym opisano najnowsze trendy w rozwoju tej technologii, a także zebrano praktyczne zastosowania LoRaWAN.  

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...