Według analityków rok 2020 będzie należał do data center

Zespół badawczy Synergy Research Group oszacował, że wartość rynku data center, po czterech miesiącach 2020 roku, przewyższyła całościowe dane za rok 2019. Ruchy na rynku zostały pobudzone przez transakcję przejęcia przez Digital Reality – za 8,4 mld USD – firmy Interxion, która doszła do skutku w ubiegłym miesiącu, oraz dwóch innych miliardowych zakupów. Łącznie w bieżącym roku doszło do 28 transakcji dotyczących przejęcia centr danych.

SGR szacuje, że w porównaniu do dwóch poprzednich lat, obecnie znajdujemy się w fazie trendów na transakcje Merger & Acquisition (M&A), czyli “fuzja i przejęcie”. Wchłonięcie Interxion to największe przedsięwzięcie tego typu w historii data center.

Od początku 2015 roku zostało zawartych 388 umów dotyczących data center o łącznej wartości 90 mld USD. Do największych transakcji zaliczamy: przejęcie Interxion i DuPont Fabros przez Digital Realty, Global Switch przez grupę chińskich inwestorów oraz centr danych Verizon i Telecity przez Equinix. W przedziale czasowym 2015-2020, Digital Realty i Equinix brali udział w ponad 35% wszystkich transferów. Do pozostałych możemy zaliczyć CyrusOne, Iron Mountain, Digital Bridge/DataBank, NTT, GI Partners, Carter Validus, GDS, QTS oraz Keppel.

Parę dni temu Equinix ogłosił, że podpisał umowę joint venture o wartości ponad 1 mld USD, razem z singapurskim suwerennym funduszem majątkowym GIC, aby zbudować trzy data center w Japonii. Firmy te zamierzają świadczyć usługi przechowywania danych dla przedsiębiorstw z sektora “hiperscale”.

Źródło: fiercetelecom.com