TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wdrożenie WiFi 6/6E do końca 2022 roku

Wireless Broadband Alliance (WBA) przeprowadziło badanie ankietowe pośród dostawców usług, producentów sprzętu oraz przedsiębiorstw. 83 proc. z nich deklaruje wdrożenie rozwiązań WiFi 6/6E do końca 2022 r.

Prognozy z badań WBA opublikowało w Annual Industry Report 2022. Podano w nim możliwość obsługiwania większej liczby użytkowników dzięki paśmie 6GHz dla sieci WiFi. Pozwoli to również na nowe zastosowania nowych sieci dedykowane aplikacjom Przemysłu 4.0.

Dla 58 proc. badanych to właśnie 6 GHz jest kluczowe dla ich strategii.

A zgodnie z raportem WBA 41 krajów odpowiadających 54 proc. światowego PKB zezwoliło na użytkowanie pasma 6 GHz. W 2021 r. na rynek wejdzie ponad 338 mln urządzeń WiFi 6E, a 20 proc. z nich będzie obsługiwać pasmo 6 GHz do 2022 r.

W raporcie znajduje się też informacja o konwergencji 5G i WiFi 7- EHT (Extremely High Throughput), co ma zapewnić maksymalną przepustowość do 30 Gb/s. A to trzy razy więcej niż WiFi 6.

Według WBA WiFi 7 ma pojawić się na rynku w 2025 r.

W raporcie pojawia się również standard WBA OpenRoaming pozwalający użytkownikom na automatyczne i bezpieczne łączenie się z milionami sieci WiFi. Co nie wymaga logowania, rejestracji lub hasła.

Roaming to druga najważniejsza funkcja – według respondentów – do osiągnięcia komercyjnego sukcesu. Dotyczy to przede wszystkim inteligentnych miast.

40 proc. badanych wdrożyło Passpoint/OpenRoaming, a aż 70 proc. angażuje się lub planuje korzystać z publicznych sieci WiFi oraz wspierać roaming ogólnomiejski.

Źródło: wballiance.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...