Wdrożenie WiFi 6/6E do końca 2022 roku

Wireless Broadband Alliance (WBA) przeprowadziło badanie ankietowe pośród dostawców usług, producentów sprzętu oraz przedsiębiorstw. 83 proc. z nich deklaruje wdrożenie rozwiązań WiFi 6/6E do końca 2022 r.

Prognozy z badań WBA opublikowało w Annual Industry Report 2022. Podano w nim możliwość obsługiwania większej liczby użytkowników dzięki paśmie 6GHz dla sieci WiFi. Pozwoli to również na nowe zastosowania nowych sieci dedykowane aplikacjom Przemysłu 4.0.

Dla 58 proc. badanych to właśnie 6 GHz jest kluczowe dla ich strategii.

A zgodnie z raportem WBA 41 krajów odpowiadających 54 proc. światowego PKB zezwoliło na użytkowanie pasma 6 GHz. W 2021 r. na rynek wejdzie ponad 338 mln urządzeń WiFi 6E, a 20 proc. z nich będzie obsługiwać pasmo 6 GHz do 2022 r.

W raporcie znajduje się też informacja o konwergencji 5G i WiFi 7- EHT (Extremely High Throughput), co ma zapewnić maksymalną przepustowość do 30 Gb/s. A to trzy razy więcej niż WiFi 6.

Według WBA WiFi 7 ma pojawić się na rynku w 2025 r.

W raporcie pojawia się również standard WBA OpenRoaming pozwalający użytkownikom na automatyczne i bezpieczne łączenie się z milionami sieci WiFi. Co nie wymaga logowania, rejestracji lub hasła.

Roaming to druga najważniejsza funkcja – według respondentów – do osiągnięcia komercyjnego sukcesu. Dotyczy to przede wszystkim inteligentnych miast.

40 proc. badanych wdrożyło Passpoint/OpenRoaming, a aż 70 proc. angażuje się lub planuje korzystać z publicznych sieci WiFi oraz wspierać roaming ogólnomiejski.

Źródło: wballiance.com