TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ważna zmiana dotycząca zgłoszeń w ZUS

Wczoraj weszła w życie zmiana  w zgłoszeniach do ubezpieczeń. Od 16 maja w formularzach zgłoszeniowych do ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba będzie podawać informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego. W tym celu należy wpisać odpowiedni kod zawodu.

Obowiązek ten nie obejmuje zgłoszonych do ubezpieczenia przed 16 maja. Nie trzeba składać dokumentów korygujących czy wyjaśniających, by wykazać kod zawodu tych, którzy pracowali wcześniej.

Kod zawodu trzeba będzie podawać na dokumentach zgłoszeniowych pierwszorazowych . Także w przypadku dokumentów składanych po 15 maja 2021 r., gdy dotyczą one okresu wstecznego. Kod taki musi się też znaleźć na dokumentach zgłoszeniowych składanych w trybie korekty/zmiany, np. w związku z korektą danych adresowych, zmianą okresu, rodzaju ubezpieczeń.

Zmianie ulegną wzory formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA

W formularzu ZUS ZUA „Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej” trzeba będzie wypełnić pole 01 „Kod wykonywanego zawodu” w bloku X.

Natomiast w formularzu ZUS ZZA „Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych” w bloku V dodane będzie pole 02 – „Kod wykonywanego zawodu” oraz zmieni się opis bloku V na: „Kod tytułu ubezpieczenia i kod wykonywanego zawodu”.

Zbierane za pomocą formularzy dane o wykonywanych przez ubezpieczonych zawodach będą wykorzystywane przez ZUS do celów statystycznych. Dzięki temu możliwe będzie monitorowanie zawodów deficytowych oraz tych, w których zatrudnionych jest najwięcej osób. Pozwoli to na analizowanie i prognozy rynku pracy czy zachorowalności związanej z wykonywanym zawodem.

– Wyjaśniam i uspokajam wszystkich przedsiębiorców, że te dane będą wykorzystywane przez nas głównie do celów statystycznych – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

 Kod zawodu ma umożliwić ZUS-owi analizowanie orzekanego stopnia niezdolności do pracy powiązanych z wiekiem oraz wykonywanym zawodem. Ma też pomagać w ocenie poziomu wysokości świadczeń w zależności od tego, jaki rodzaj pracy był wykonywany.

– Oprócz tego zgromadzone dane będą pomocne przy przeprowadzaniu bilansu wpływów składek do FUS i wydatków na świadczenia dla wybranych grup zawodowych – dodaje Kowalska-Matis.

Pozyskiwanie przez ZUS danych dotyczących wykonywanego zawodu przez ubezpieczonych związane jest z przypadkami zgłaszania zapotrzebowania na dane statystyczne. Wychodzą one od ministerstwa, GUS czy instytutów naukowa-badawczych.

Kod wykonywanego zawodu ma być zgodny z klasyfikacją zawodów określoną przepisami. W tej kwestii wyznacznikiem jest rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000227

Wyszukiwarka kodów zawodów jest dostępna na stronie GUS: http://form.stat.gov.pl/zawodybdg01/index.aspx

Program Płatnik oraz aplikacja ePłatnik począwszy od 16 maja 2021 r. będą dostosowane do tej zmiany.


Źródło: zus.pl, mambiznes.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...