TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W  tych krajach jest embargo na internet

W 2021 r. odcięto internet 182 razy. Dotyczyło to 34 państw. Tak reżimy kontrolują swoich obywateli i odcinają ich od źródła informacji. Takie dane podaje organizacja Access Now w swoim raporcie. Chociaż sprawa dotyczy głównie państw jak Indie i Mjanma, to Europa nie jest wolna od tego typu działań.

Dyktatorzy są nieprzychylni internetowi jako przestrzeni z nieograniczonym dostępem do informacji i swobodą komunikacji. Utrudnia to bowiem działania propagandowe. Dlatego w niektórych przypadkach pojawiają się decyzje o odcięciu obywateli od internetu.

Niemożliwe? A jednak.

Organizacja Access Now i koalicja #KeepItOn udokumentowały 182 takie sytuacje w 2021 roku. Dotyczyło to 34 państw. Proceder ten się pogłębia, gdyż rok wcześniej było to 159 wyłączeń w 29 krajach.

Odcięcie od internetu wspiera podstawowe elementy rządów autorytarnych, jakimi są cenzura, reglamentacja informacji i izolacja od świata zewnętrznego. Przy dostępie do sieci wdrożenie ich byłoby trudne.

Raport wskazuje, że odcięcia często związane są z protestami, okresami niepokojów społecznych, wojen i kryzysów.

W 2021 r. najpierw internet wyłączyły władze Etiopii, Mjanmy (dawna Birma) i Indii. Miało to na celu stłumienie sprzeciwu i przejęcie kontroli nad społeczeństwem.

Innym sposobem pozbawienia ludzi dostępu do sieci było zniszczenie przez izraelskie ataki lotnicze wież obsługujących infrastrukturę komunikacyjną w Strefie Gazy.

Jeśli jednak wydaje nam się, że odcinanie internetu to sprawy krajów egzotycznych, odległych, to szybko musimy zweryfikować swoje poglądy. Proceder ten bowiem pojawia się też w Europie.

Aleksander Łukaszenka również posługuje się tym narzędziem na Białorusi. Takie zdarzenia miały miejsce w obszarach położonych na południe i południowy wschód od Mińska. Informacje o zakłócaniu i blokowaniu łączności internetowej przez białoruskie KGB podaje Ukraina. Miało to nie dopuścić do wymiany informacji na temat ruchów rosyjskich wojsk przemieszczających się przez Białoruś w celu przeprowadzenia działań zbrojnych w Ukrainie.


Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze