Treści wideo to około 70 proc. całego ruchu wygenerowanego w sieciach komórkowych w 2022 r. Na kolejnym miejscu znalazły się media społecznościowe, jednak odpowiadają one za zaledwie 9 proc. transmisji danych. Takie informacje znalazły się w „Ericsson Mobility Report”.
W 2014 r. szacowano, że w roku 2019 przeciętny użytkownik smartfona będzie zużywał 2,5 GB miesięcznie. Jednak technologia idzie do przodu szybciej, niż przewidywaliśmy i korzystamy z możliwości dostępu do internetu w każdej chwili dzięki urządzeniom mobilnym w szerszym zakresie niż nam się wydawało. Obecne szacunki na rok 2023 zakładają, że w ciągu miesiąca każdy zużywać będzie 19 GB. W roku 2028 ma to być aż 46 GB miesięcznie.
Na drugim miejscu aktywności wykorzystujących transfer danych znalazły się media społecznościowe. W 2022 r. odpowiadały one za 9 proc. całości transferów.
Czterema największymi platformami generującymi ruch w obszarze wideo są YouTube, TikTok, Facebook, Instagram. To efekt analizy usług telekomunikacyjnych obejmujących kilka wybranych komercyjnych sieci 4G i 5G w Europie, Azji i obu Amerykach. Te platformy odpowiadają za streaming wideo od 40 do 90 proc. Serwisy VOD mają w tym ruchu udział od 10 do 30 proc.
Zmiany w kolejności w zestawieniu w przyszłości mogą wynikać z upowszechnienia się urządzeń i aplikacji XR. Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona i mieszana może potencjalnie wpłynąć na ruch mobilny. O ile projekty z tych kategorii nie powtórzą zawiedzionych nadziei jakie są udziałem metaverse.
Między II i III kwartałem 2022 r. nastąpił ogólny wzrost o około 7 proc. w ruchu danych w siedzi komórkowej. Całkowity ruch w sieciach osiągnął ok. 108 eksabitów (Eb), czyli w ciągu zaledwie dwóch lat globalny ruch w sieciach komórkowych niemal podwoił swoje wartości (w III kwartale 2020 r. było to 55 Eb miesięcznie). Wyjaśnijmy tu, że Jednostka 1 Eb (eksabit) to 1024 Pb (petabity).
W raporcie uwzględniono również rozwój sieci 5G. Do 2024 r. ma ona wyprzedzić poprzednie generacje.
Źródło: wirtualnemedia.pl