W końcu hotspoty w Polkowicach

Na terenie Polkowic (województwo dolnośląskie) pojawiły się hotspoty. Dostępne są one w dziesięciu miejscach. I chociaż punkty pozwalałyby na świadczenie usługi z prędkością do 1300 Mbps, to względny prawne wymuszają ograniczenie w takich punktach dostępowych prędkość do 5 Mbps.

– Ukazało się zarządzenie burmistrza dotyczące regulaminu tej usługi, a do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wysłane zostało zgłoszenie o uruchomieniu dziesięciu punktów na terenie Polkowic – poinformował Roman Przydatek, pełnomocnik ds. telekomunikacji w urzędzie gminy. – Zastosowana technologia optymalizuje działanie tych punktów z wykorzystaniem mechanizmów sztucznej inteligencji. System dopasowuje pracę urządzeń się do aktualnej sytuacji radiowej, aby zapewnić mieszkańcom jak najlepszą usługę – dodał.

Mieszkańcy, ale także przyjezdni, mogą z hotspotów korzystać przy ulicach Sztygarskiej, Dąbrowskiego 1, Moniuszki, Rynek 12, Górna 2, Modrzewiowej (dwa), 3 Maja, Dąbrowskiego oraz w parku miejskim.

W celu skorzystania z WiFi należy wpisać nazwę sieci Miejski Internet Polkowice i zaakceptować regulamin. Wtedy można bezpłatnie korzystać z sieci poprzez własne urządzenie takie jak laptop, tablet czy smartfon.

– Swobodny dostęp do Internetu jest dużym ułatwieniem i cieszę się, że mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać takiej możliwości – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Chociaż technologicznie możliwe byłoby udostępnienie internetu o prędkości 1300 Mbps, to zmniejszono ją do 5 Mbps. Jest to jednak wystarczające do przeglądania stron, korzystania z mediów społecznościowych, obsługi poczty elektronicznej a nawet oglądania filmów.

Całość przedsięwzięcia kosztowała 30 tysięcy złotych. Darmowy dostęp do internetu był planowany w przestrzeni publicznej już podczas budowy monitoringu wizyjnego miasta.

W przyszłości mają pojawić się kolejne hotspoty w Polkowicach.

Źródło: e-legnickie.pl