TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W 2024 roku największym problemem będzie brak pracowników

Zgodnie z przewidywaniami Konfederacji Lewiatan rynek pracy w 2024 r. będzie odczuwał deficyt pracowników. Do tego dochodzi starzenie się pracowników. Jednak perspektywy demograficzne powinny zachęcać pracodawców do utrzymywania pracowników jak najdłużej w firmie oraz zachęcać do pracy osoby bierne zawodowo.

– Polska weszła w fazę rozwoju, w której nie bezrobocie, ale brak pracowników staje się strategicznym problemem gospodarki. Ograniczona podaż pracy jest wyzwaniem zarówno dla polityki rodzinnej i demograficznej, jak też bieżącym, związanym z migracjami zarobkowymi do Polski, polityką zatrudnienia i rynku pracy. Płace w 2024 roku będą rosły szybko – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Dlatego Lewiatan uznaje, że przy szybko kurczących się zasobów pracy i jednoczesnego starzenia się pracowników, należy zmienić politykę zatrudnienia. Oznacza to zachęcanie do pozostania na rynku pracy osób starszych, ale też zachęcanie do pracy tych, którzy są bierni zawodowo jak osoby z niepełnosprawnościami.

Bezrobocie na poziomie 5 proc. to dowód na to, że w 2024 r. nie będzie problemu z brakiem pracy, a brakiem pracowników.

W firmach brakuje ludzi do pracy

Już teraz w firmach brakuje pracowników, a sytuacja ma się jeszcze pogorszyć w 2024 r. Drogą do ich zdobycia jest oczywiście oferowanie wyższego wynagrodzenia. To droga tak dla przemysłu, jak i usług. Podnoszenie minimalnego wynagrodzenia oraz zapowiedź podwyżek dla nauczycieli i innych pracowników budżetówki sprzyjać będą utrzymaniu wysokiej dynamiki wzrostu wynagrodzeń. W 2024 r. dynamika ta ma wynieść 9-11 proc.

– Niestety, w negocjacjach płacowych pojawiać się będą z jednej strony postulaty podwyżek, związane z wysoką inflacją, z drugiej dążeniem do promowania rozwiązań pro stażowych, co w dłuższej perspektywie osłabić może konkurencyjność firm. Jednak pod warunkiem poprawy klimatu dla przedsiębiorczości i inwestycji, rok 2024 może okazać się dobrym dla rynku pracy – dodaje prof. Jacek Męcina.

Czy rozwiązaniem są pracownicy zagraniczni?

Według analityków gospodarka rocznie potrzebuje ok. 2,5 mln pracowników cudzoziemskich. To zapotrzebowanie będzie wrastać wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Problem ten dotyczy również Polski.

Pozyskiwanie migrantów do pracy, to wciąż jeden z warunków rozwoju i pozyskiwania inwestycji. Jest to również sposób poprawy systemu emerytalnego w Polsce.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...