Uwaga na podejrzane SMS-y. Oszustwo na tarczę antykryzysową

509
fot. Pixabay

Oszuści wykorzystują każdy sposób, by się wzbogacić. Tym razem na tarczę antykryzysową.   

Cyberprzestępcy rozsyłają SMS-y z możliwością otrzymania bezzwrotnej gotówki w wysokości 5 lub 10 tys. zł. I dołączają do wiadomości link. Można w ten sposób stracić oszczędności swojego życia.


Oszuści w wiadomościach tekstowych informują o możliwości otrzymania bezzwrotnej gotówki, niezbędne w tym celu jest wykonanie niewielkiego przelewu.
Sprawę nagłośnił serwis Niebezpiecznik.pl.

Polacy otrzymują dwie wersje tego SMS-a. Najpierw informowano o rzekomej pomocy w wysokości 10 tys. zł, ale później zmieniono pomoc na 5 tys. zł. Bo o taką kwotę mikropożyczki mogą ubiegać się przedsiębiorcy i w ten sposób zapewne chcieli nawiązać do tej kwoty.


Jeśli ktoś uwierzy w fałszywą wiadomość i kliknie w link, zobaczy fałszywy formularz płatności PayU, przy pomocy którego będzie mógł wykonać przelew na kwotę 1 złotówki, który jest rzekomo niezbędny do potwierdzenia tożsamości.

Niebezpiecznik zwraca uwagę, że to oszustwo łatwo rozpoznać, ponieważ SMS został wysłany z typowego numeru, a wiadomość bez wątpienia byłaby bardziej wiarygodna, gdyby nadawca użył literowego podpisu. Po drugie – nawet, jeśli odbiorca zdecydował się kliknąć odebrany link – strona płatności PayU jest fałszywa już na pierwszy rzut oka, bowiem jej adres nie ma związku z faktycznym właścicielem tej usługi.

Źródło: Niebezpiecznik.pl