TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uśmiercają za życia – scamy na Cejrowskiego, Kammela i Gąsowskiego

Na Facebooku pojawiają się posty informujące o rzekomej śmierci Wojciecha Cejrowskiego, ale też innych celebrytów. Tego typu nieprzyjemność spotkała w ostatnim czasie Tomasz Kamella, Piotrka Gąsowskiego i Andrzeja Piasecznego. Scamy w nich wymierzone informują nie tylko o śmierci, ale czasem też o różnych wydarzeniach z ich życia, które nie miały naprawdę miejsca.

Od maja pojawiają się na Facebooku posty mówiące o śmierci Wojciecha Cejrowskiego. Zawierają one czarno-białe zdjęcie i tekst o treści „dziś żegnаmy Wоjciecha Cеjrowskiego”. Do postu dołączony jest link do Gazeta.pl i artykułu zatytułowanego „Wybryk Wоjciеcha Cеjrowskiego na żywо doprоwadził do trаgedii”.

Oczywiście strona jest fałszywa, a Wojciech Cejrowski nie doprowadził do tragedii, w której stracił życie. Podobne posty dotyczyły też Andrzeja Piasecznego, Tomasza Kammela czy Piotra Gąsowskiego. To, że wszyscy wymienieni żyją można łatwo sprawdzić nie tylko z uwagi na fakt, że wiarygodne media nie podają informacji o ich śmierci, ale też z uwagi na ich aktywność w social mediach.

Czemu służą fałszywe posty o śmierci celebrytów?

Oczywiście w całej sytuacji chodzi o to, żeby nakłonić kogoś (jak najwięcej osób) do kliknięcia w link ze skandalicznym tytułem. Dzięki wykorzystaniu zdjęcia popularnej osoby i informacji o jej śmierci – zwiększa się tego prawdopodobieństwo.

Kolejnym elementem zwiększającym szanse na nakłonienie internautów do wejścia na stronę jest podszywanie się pod stronę Gazeta.pl

Kliknięcie w link fałszywej witryny jest niebezpieczne. Oszuści tworzą takie treści w celu wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy. W konkretnym przypadku informacji o śmierci Wojciecha Cejrowskiego prowadził do strony  break1ngreports.click . Obecnie strona nie jest już dostępna.

Weryfikacji podejrzanych adresów można dokonać na liście niebezpiecznych witryn, którą prowadzi zespół CERT Polska.

Zawsze też warto przed kliknięciem w tego typu link pod postem o śmierci sprawdzić we wiarygodnych źródłach, czy dana osoba naprawdę zmarła, czy ktoś w ten niewybredny sposób stara się jedynie przyciągnąć naszą uwagę.

Źródło: demagog.org.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze