TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uśmiercają za życia – scamy na Cejrowskiego, Kammela i Gąsowskiego

Na Facebooku pojawiają się posty informujące o rzekomej śmierci Wojciecha Cejrowskiego, ale też innych celebrytów. Tego typu nieprzyjemność spotkała w ostatnim czasie Tomasz Kamella, Piotrka Gąsowskiego i Andrzeja Piasecznego. Scamy w nich wymierzone informują nie tylko o śmierci, ale czasem też o różnych wydarzeniach z ich życia, które nie miały naprawdę miejsca.

Od maja pojawiają się na Facebooku posty mówiące o śmierci Wojciecha Cejrowskiego. Zawierają one czarno-białe zdjęcie i tekst o treści „dziś żegnаmy Wоjciecha Cеjrowskiego”. Do postu dołączony jest link do Gazeta.pl i artykułu zatytułowanego „Wybryk Wоjciеcha Cеjrowskiego na żywо doprоwadził do trаgedii”.

Oczywiście strona jest fałszywa, a Wojciech Cejrowski nie doprowadził do tragedii, w której stracił życie. Podobne posty dotyczyły też Andrzeja Piasecznego, Tomasza Kammela czy Piotra Gąsowskiego. To, że wszyscy wymienieni żyją można łatwo sprawdzić nie tylko z uwagi na fakt, że wiarygodne media nie podają informacji o ich śmierci, ale też z uwagi na ich aktywność w social mediach.

Czemu służą fałszywe posty o śmierci celebrytów?

Oczywiście w całej sytuacji chodzi o to, żeby nakłonić kogoś (jak najwięcej osób) do kliknięcia w link ze skandalicznym tytułem. Dzięki wykorzystaniu zdjęcia popularnej osoby i informacji o jej śmierci – zwiększa się tego prawdopodobieństwo.

Kolejnym elementem zwiększającym szanse na nakłonienie internautów do wejścia na stronę jest podszywanie się pod stronę Gazeta.pl

Kliknięcie w link fałszywej witryny jest niebezpieczne. Oszuści tworzą takie treści w celu wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy. W konkretnym przypadku informacji o śmierci Wojciecha Cejrowskiego prowadził do strony  break1ngreports.click . Obecnie strona nie jest już dostępna.

Weryfikacji podejrzanych adresów można dokonać na liście niebezpiecznych witryn, którą prowadzi zespół CERT Polska.

Zawsze też warto przed kliknięciem w tego typu link pod postem o śmierci sprawdzić we wiarygodnych źródłach, czy dana osoba naprawdę zmarła, czy ktoś w ten niewybredny sposób stara się jedynie przyciągnąć naszą uwagę.

Źródło: demagog.org.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...