TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Urzędnicy sprawdzają: Facebook zostanie w Polsce zablokowany?

 
Jeśli urzędnicy uznają, że Facebook oferuje nielegalne w Polsce gry hazardowe, to będą mogli zgodnie z ustawą hazardową zablokować dostęp do portalu. Takie uprawnienie daje znowelizowana kilka miesięcy temu ustawa hazardowa. Zgodnie z jej przepisami powstał prowadzony przez ministerstwo finansów rejestr stron internetowych, na których oferowane są nielegalne gry hazardowe. 
Dostawcy internetu będą musieli zablokować dostęp. Jeśli tego nie zrobią, grożą im potężne kary finansowe. Uwagę urzędników zwrócił pod koniec kwietnia poseł Jacek Wilk z Kukiz’15, który wskazał w niej konkretne gry online oferowane przez Facebooka – Real Vegas, Slotomania i Vegas Stars Casino – i wysunął przypuszczenie, że portal narusza w ten sposób monopol państwa.
Wiceminister finansów Wiesław Janczyk w odpowiedzi na interpelację uniknął zajmowania zdecydowanego stanowiska:

W odniesieniu do portalu społecznościowego Facebook podjęte zostały stosowne czynności sprawdzające. Uzyskany i zabezpieczony w ich wyniku materiał, zostanie poddany analizie celem podjęcia ewentualnych dalszych działań zgodnie z obwiązującą ustawą o grach hazardowych.

Pytanie czy Facebook wyląduje w rejestrze, czy prowadzącej portal spółce Facebook Ireland Ltd. zostanie wymierzona kara pieniężna i czy minister zawiadomi o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa karnoskarbowego przez jej właścicieli lub zarząd?

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...