TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Unia zakazała darmowych pakietów. Zmiana wpłynie na ofertę Orange

Unia Europejska wprowadziła przepisy, które zakazują oferowania darmowych pakietów w ofertach operatorów telekomunikacyjnych. Chodzi o darmowego Facebooka, Netflixa czy Spotify. Dotyczy to również pakietów takich jak Social Pass w Orange.

Chociaż same przepisy wprowadzone przez UE nie  zakazują definitywnie oferowania darmowych pakietów, to kolejne wyroki TSUE prowadzą do takiej konkluzji. Zmiany, które czekają operatorów w UE, będą dotyczyć ofert specjalnych, nielimitowanych pakietów na wybrane usługi czy tzw. taryf zerowych. Sytuacja ta wpłynie chociażby na ofertę Orange.

Słowacki oddział Orange dostosowując się do wyroków TSUE i zaktualizowanych przepisów unijnych już wprowadził zmiany. Zrezygnował ze specjalnych pakietów, w których korzystanie z niektórych usług i serwisów nie zużywa gigabajtów dostępnych w pakiecie. Dotyczy to dostępu do gier, serwisów społecznościowych czy nawigacji.

Podobnie może wyglądać sytuacja Orange Polska. Znikną chociażby pakiety Orange Flex z nielimitowanym dostępem do serwisów społecznościowych. Usługa Social Pass jest obecnie wliczana do głównego pakietu nawet w najtańszej opcji za 25 zł. Oznacza to, że za korzystanie z Facebooka, Messengera, Twittera, TikToka, WhatsAppa czy Snapchata w ofercie się nie płaci i nie pomniejsza to dostępu do pakietu gigabajtów.

Zmiany mogą dotyczyć także pakietów Video Pass, Music Pass czy Game Pass w Orange. Nie wiadomo, jak szeroko wpłynie to na pakiety oferowane u tego oraz innych operatorów.

Wprowadzone przez Unię Europejską przepisy związane są z zasadą neutralności sieci– unijnymi przepisami przyjętymi w 2015 r. Internauci powinni mieć dostęp do wszystkich usług, aplikacji i treści na takich samych zasadach. Pakiety takie jak Social Pass w Orange Flex są z nimi sprzeczne. Faworyzują one jedne social media, za które nie ponosi się kosztów, ale nie obejmują innych, z których korzystanie wiąże się już z opłatami czy utratą gigabajtów.

Zasada neutralności sieci dotyczy wszelkich działań operatorów różnicujących czy ograniczających sposoby korzystania z internetu przez klientów. Telekomy nie mogą poprzez swoją ofertę kierować naszym działaniem w sieci. Tak traktowane jest tworzenie bezpłatnych pakietów danych do wykorzystania w konkretnym celu. Dyrektywa z 2015 r. ma chronić prawa konsumentów.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...