TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

UKE sprawdzi klauzule inflacyjne

Nie tylko Orange stosuje w swoich umowach klauzule inflacyjne, które dają operatorowi możliwość podniesienie cen usług w trakcie trwania umowy. Chociaż firma powołuje się na zgodność z prawem takich metod, to teraz UKE przyjrzy się zapisom, czy są wprowadzane w odpowiedni sposób.

Wczoraj informowaliśmy o tym, że od drugiego kwartału 2022 r. w umowach Orange z klientami wprowadzane są specjalne klauzule inflacyjne (waloryzacyjne). Pozwalają na podnoszenie cen usług w trakcie trwania umowy i ma to rekompensować rosnące koszty energii oraz inne wynikające z wysokiej inflacji.

Orange zapewnia (także w wyjaśnieniu opublikowanym u nas), że takie zapisy są standardową praktyką stosowaną także przez innych operatorów. Powołuje się również na informację przekazaną przez UKE, że klauzule inflacyjne są co do zasady zgodne z prawem.

Teraz UKE sprawdzi, czy te wprowadzane przez Orange, T-Mobile i innych operatorów, którzy się na to zdecydują, są zgodne z przepisami.  Bo znaczenie ma także sposób i dokładność przekazywanych klientom danych, przy podpisywaniu takiej klauzuli. Klient powinien mieć świadomość tego, w jakim stopniu zmieni się cena usługi w zależności od poziomu inflacji. Ponadto nie można wprowadzać klauzul waloryzacyjnych w trwających już umowach, o ile nie zawierają one takiej możliwości.

O różnych aspektach tej sprawy i zagadnieniach z nią związanych UKE informują na bieżąco na swoim Twitterze.

Źródło: twitter.com/UKE_GOV_PL

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...