TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

UKE ogłasza aukcję częstotliwości do 5G

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił aukcję częstotliwości przeznaczonych do budowy w Polsce sieci 5G. Termin składania ofert mija 23 kwietnia 2020 r.

Cena wywoławcza za każdy z bloków pozostała bez zmian i zaczyna się od 450 mln zł. Wyznaczono jednak nową kwotę wadium w wysokości 182 mln zł (wcześniej podawano kwotę 248 mln zł).

Aukcja obejmie 4 ogólnopolskie rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Każda rezerwacja będzie obejmować blok częstotliwości o szerokości 80 MHz i będzie ważna do 30 czerwca 2035 r.

W aukcji mogą wziąć udział jedynie podmioty legitymujące się odpowiednim doświadczeniem na polskim rynku telekomunikacyjnym i wiarygodnością finansową. Każdy uczestnik aukcji będzie mógł uzyskać jedną rezerwację częstotliwości.

Regulator zapewnia, że warunki aukcji pozwalają uzyskać wystarczająco duży, ciągły blok widma na potrzeby świadczenia nowoczesnych bezprzewodowych usług szerokopasmowych i zobowiązują do wykorzystywania go zgodnie z zapisami decyzji harmonizacyjnej Komisji (UE) 2019/235.

 Zwycięzcy aukcji będą musieli uruchomić do końca 2025 r. 700 stacji bazowych. W wyniku realizacji zobowiązań w Polsce uruchomionych zostanie co najmniej 2800 stacji bazowych.

UKE zaznacza, że ogłoszenie aukcji realizuje obowiązek zreorganizowania i umożliwienia użytkowania wystarczająco dużych bloków z pasma 3,6 GHz do końca 2020 r. dla ułatwienia realizacji sieci 5G nałożony na państwa członkowskie w Europejskim Kodeksie Łączności Elektronicznej.

Według urzędu określone w ramach aukcji zobowiązania pokryciowe, stosownie do pojemnościowego charakteru zakresu 3480-3800 MHz dają impuls do realizacji celów stawianych przez Komisję Europejską, tj.: komercyjnego uruchomienia sieci 5G w co najmniej jednym dużym mieście na koniec 2020 r. i zapewnienia dostępu do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich na koniec roku 2025.

Termin składania ofert w obecnej aukcji mija 23 kwietnia 2020 r.

Źródło: UKE

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...