TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Transformacja cyfrowa firma a bezpieczeństwo danych

Dla odpowiedzialnych biznesów odpowiedni model przechowywania i przetwarzania danych jest rzeczą podstawową. Dla zachowania ich bezpieczeństwa należy mieć na uwadze nie tylko awarie i błędy użytkowników, ale również cyberataki.

Pandemia Covid-19 podniosła popularność rozwiązań chmurowych i wiele firm ma świadomość, jakie korzyści niesie tego typu rozwiązanie, dlatego z niego korzysta. Dla niektórych istnieją przeszkody na drodze migracji do chmury publicznej. Dlatego wybierają tzw. rozwiązania on-premise – przechowywanie danych na serwerach lokalnych. Istnieje też możliwość rozwiązań hybrydowych, które łącza obie te opcje.

Raporty badają wykorzystanie chmury

 „KPMG global tech report 2022” wskazuje, że prawie wszyscy z 2,2 tys. badanych liderów technologicznych i ekspertów branżowych widzą korzyści z transformacji cyfrowej. Ma ona dobry wpływ na rentowność i wydajność.

– Transformacja cyfrowa gwałtownie przyspieszyła w związku z pandemią COVID-19. W trakcie tego procesu przedsiębiorstwa miały do wyboru jedno z dwóch rozwiązań: przechowywanie danych na serwerach lokalnych lub w chmurze. Każde z nich ma określone zalety, które łączy hybrydowa technologia oparta na chmurze – mówi Igor Cejkovský, dyrektor ds. rozwoju działalności w Europie Wschodniej w Synology.

Kolejny raport „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021–2022”, który powstał na zlecenie Polcomu i Intela pod patronatem NCBiR, a przygotował go Computerworld pokazuje, że 93 proc. dużych polskich przedsiębiorstw aktywnie działa na rzecz transformacji cyfrowej. Jako ważny jej element wskazywane są rozwiązania chmurowe. 67 proc. uznaje nawet, że to chmura obliczeniowa stanie się głównym motorem zmian technologicznych ich firmy. 43 proc. mówi o poprawie efektywności kosztowej poprzez wyniesienie do chmury aplikacji biznesowych.

– W przypadku tej technologii ważna jest skuteczność zarówno podczas standardowego działania, jak i w przypadku zakłóceń i bezpośrednio po ich wystąpieniu. Istotne jest, aby rozwiązanie wybrane przez klienta dawało satysfakcjonujące odpowiedzi na pytania o możliwy czas funkcjonowania przedsiębiorstwa bez dostępu do danych i oczekiwany czas odzyskania tych danych – mówi Cejkovský.

 „Chmura i cyberbezpieczeństwo wśród średnich i dużych firm oraz w sektorze GovTech w Polsce” to raport, który pokazuje, że  więcej niż 75 proc. polskich firm korzysta już z rozwiązań chmurowych. Przechowują w niej około 37 proc. zasobów. 25 proc. firm jest natomiast w trakcie wdrażania tego rozwiązania. W firmach, które zatrudniają powyżej 250 pracowników, poziom wdrożenia chmury jest jeszcze wyższy, Tam już 90 proc. przedsiębiorstw korzysta z tego rozwiązania.  

Chmura to też wygodna i popularna opcja tworzenia kopii zapasowych. Chmura publiczna to także:
– niższa cena,
– dostęp do danych bez względu na miejsce.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Istotne jest  zadbanie o bezpieczeństwo danych. Dostawcy rozwiązań cloud computingu oferują serwery zapewniające dostęp zdalny. Tak też odbywa się udostępnianie plików i synchronizację danych w środowisku chmury prywatnej. Umożliwia to odzyskanie danych w przypadku cyberataku. Taki system pozwala także prowadzącym witryny internetowe testować funkcjonalności tych witryn w zamkniętym środowisku, co ponownie oszczędza czas i pieniądze.

Firma doradcza KPMG opublikowała w 2020 roku „Barometr cyberbezpieczeństwa. W kierunku rozwiązań chmurowych”. Dowiadujemy się z niego, że w Polsce usługi chmurowe najczęściej wykorzystywane są właśnie przez przedsiębiorstwa jako witryny internetowe. To aż 73 proc. użyć. Na drugim miejscu znajduje się poczta elektroniczny z niewiele niższym wynikiem bo 72 proc.c Usługi przestrzeni dyskowej znalazły się na trzecim miejscu z wynikiem 62 proc.

To samo badanie pokazuje, że prawie 40 proc. przetwarzało dane dwutorowo. Z jednej strony korzysta z lokalnych centrów przetwarzania danych, ale z drugiej wykorzystuje chmurę. Jedynie 5 proc. korzysta tylko z chmury.

– Obserwujemy na rynku duży wybór dostawców rozwiązań z zakresu przechowywania danych na serwerach lokalnych, jak dostawców usług w chmurze. I naszym zdaniem w nadchodzących latach klienci będą wybierać rozwiązania z jednego źródła, tzn. połączenie rozwiązań od dostawców, którzy mogą zaoferować zarówno przechowywanie danych w chmurze, jak i na serwerach lokalnych w formie hybrydowej technologii magazynowania danych – ocenia dyrektor Synology. – Klienci będą wykazywać większe niż do tej pory zainteresowanie rozwiązaniami kompletnymi od jednego dostawcy ze względu na niższe koszty. Wsparcie dostawców technologii jest bardzo istotne nie tylko podczas działania samego rozwiązania, ale i przed jego wprowadzeniem. Dzięki temu można wybrać odpowiednie rozwiązanie i zoptymalizować jego koszty. Natomiast w przypadku awarii wsparcie dostawcy ma kluczowe znaczenie, ponieważ przywrócenie danych musi nastąpić jak najszybciej, aby przedsiębiorstwo mogło kontynuować swoją działalność – dodaje Igor Cejkovský.

Dla zapewnienia bezpieczeństw danych firmy szukają rozwiązań bezawaryjnych i odpornych na cyberataki. To jest podstawą inwestycji w rozwiązania IT. Grupa MiŚOT również jest partnerem Synology korzystając z wiedzy i doświadczenia firmy.

Źródło: biznes.newseria.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze