TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Temat cyfryzacji na Konwencie Marszałków Województw RP

Konwent Marszałków Województw RP odbył się pod przewodnictwem Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego. W jego trakcie minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera podsumował cyfryzację, jaka miała miejsce w ubiegłym roku, a także przedstawił założenia europejskiego Kodeksu Usług Cyfrowych.

Adam Andruszkiewicz wspomniał o tym, że w 2020 roku dla  umożliwienia dzieciom pełnego uczestnictwa w edukacji online zostało przekazanych 200 tys. sztuk sprzętu multimedialnego dla polskich szkół. Przekonywał też, że w polskim społeczeństwie jest potrzeba rozwoju cyfryzacji.

– Polskie społeczeństwo chce być e-społeczeństwem, o czym świadczy chociażby liczba profili zaufanych. Zmierzamy do 10 milionów PZ. Procesy zinformatyzowania społeczeństwa przyspieszyła pandemia. Staliśmy się cyfrowymi obywatelami, którzy na co dzień załatwiają swoje sprawy online – dodał.

W przyszłości dla jeszcze szybszego ucyfrowienia pojawią się-doręczenia, które umożliwią całkowitą formę online w kontaktach między obywatelem a urzędem.

Minister Adam Andruszkiewicz przedstawił też założenia europejskiego Kodeksu Usług Cyfrowych. Uzupełnił to wstępnymi uwagami, jakie rząd RP ma do tego aktu prawnego, który ma regulować funkcjonowanie mediów społecznościowych w Unii Europejskiej.

– Rynek cyfryzacji postępuje niezwykle szybko na świecie. W Unii Europejskiej od dłuższego czasu toczą się dyskusje jak zaktualizować prawo unijne w zakresie chociażby dostawców usług cyfrowych czy też platform społecznościowych. Celem rządu RP, w kontekście projektu Kodeksu Usług Cyfrowych, jest zagwarantowanie obywatelom pełnej wolności oraz bezpieczeństwa w internecie. Te kwestie ma właśnie uregulować unijny dokument Digital Services Act (DSA). Prace nad nim potrwają do końca 2021 roku – powiedział sekretarz stanu w KPRM.

Konwent Marszałków Województw RP to także okazja do dyskusji nad stanowiskiem samorządów dotyczącym powstających przepisów Unii Europejskiej w kwestii obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku cyfrowym.

Źródło: www.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...