Według zapowiedzi w 2022 roku naziemna telewizja cyfrowa przejdzie na standard nadawania DVB-T2/HEVC. Dlatego TVP przygotowuje hybrydowy dekoder do jego obsługi. Pozwoli on też na korzystanie z biblioteki VOD nadawcy.
Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce korzysta z częstotliwości 470-790 MHz. Jednak teraz pasmo trzeba będzie udostępnić operatorom telekomunikacyjnym dla potrzeb sieci 5G. Wymusi to zmiany nadawania telewizji naziemnej, która ze stosowanego aktualnie DVB-T przejdzie na standard DVB-T2/HEVC.
Chociaż zmiana sprawi, że kanały będą mogły być nadawanej w lepszej jakości, rozdzielczości, to jednak starsze telewizory nie będą nowego standardu obsługiwały i spowoduje to problemy w dostępnie do programów. Nowy dekoder hybrydowy ma temu problemowi zaradzić, gdyż pozwoli oglądać audycje nadawane w nowy standardzie także na odbiornikach starego typu. I właśnie takie urządzenie przygotowuje również Telewizja Polska.
Poza podstawową funkcja pozwalającą na oglądanie kanałów niezależnie od posiadanego telewizora, hybrydowy dekoder TVP będzie miał też inne zastosowania. Jednym z nich jest dostęp do biblioteki VOD TVP oraz jej partnerów, jak również usługa OTT innych podmiotów. Kolejnym udogodnieniem będzie nPVR czyli możliwość zatrzymania, odtworzenia od początku programu czy obejrzenia audycji w ciągu 7 dni od jej wyemitowania.
Testy standardu DVB-T2 TVP przeprowadziło już we wrześniu 2020 roku wraz z Emitelem. Kolejne planowane są niebawem. Wybrane kanały będą emitowane w wyższej rozdzielczości w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.
Testy standardu DVB-T2 już trwają. TVP przeprowadziło pierwsze próby razem z Emitelem we wrześniu ubiegłego roku, a kolejne planowane są już niedługo – wybrane kanały będą nadawane w wyższej rozdzielczości drogą naziemną w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.
Źródło: hdtvpolska.com