Telekomy blokują rosyjskie witryny dezinformacyjne

250
error

W Czechach krajowi operatorzy telefonii komórkowej zablokowali sześć stron internetowych rozsiewających dezinformację. Była to odpowiedź na wezwanie rządu i Krajowego Centrum Operacji Cybernetycznych.To kolejny element cyberwalki związanej z sytuacją w Ukrainie.

Działania podejmowane w Czechach mają zapobiec rozprzestrzenianiu się rosyjskiej propagandy. Zablokowane strony to cz.sputniknews.com, Cz24.news, Nwoo.org, Slovanskenebe.com, Svobodnenoviny.eu i Zvedavec.org.

Także firma rejestrująca domeny  z rozszerzeniem „cz” zablokowała 8 stron.

Krajowe Centrum Operacji Cybernetycznych będące częścią czeskiego wywiadu wojskowego, opublikowało też listę stron dezinformacyjnych.

Stowarzyszenie Operatorów Sieci Komórkowych podjęło decyzję o blokowaniu takich stron, gdyż stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Republiki Czeskiej.

Podobne działania do tych podejmowanych w Czechach są też udziałem koncernów technologicznych. Google Europe przekazał informacje o blokowaniu kanałów YouTube połączonych z RT i Sputnikiem w całej Europie. Także Meta ograniczył na swoich platformach europejskich dostęp do rosyjskiej telewizji RT i portalu Sputnik.

Źródło: cyberdefence24.pl