Technologie wykorzystywane są w coraz to nowych gałęziach. Sterowanie ruchem, niezawodny transport w sieci szkieletowej, sieci chronione przez kryptografię kwantową, internet szerokopasmowy, jednolite zarządzanie siecią przy pomocy protokołu SDN. Sposobów na wykorzystanie sieci jest wiele, ale to stawia coraz to nowe wymagania. W ten sposób dochodzimy do wyzwań, którym sprostać może tylko 6G.
Idee globalnej wioski jeszcze bardziej unaoczniła pandemia. Praca zdalna, spotkania online, usługi chmurowe, kolejne generacje internetu szerokopasmowego w tym 5G. To wszystko związane jest z rozwojem technologii ostatniej mili.
W szybkim tempie przeszliśmy od systemów jednostanowiskowych przez systemy rozproszone z centralnym węzłem, od systemów autonomicznych do systemów nieautonomicznych nieistniejących bez sieci.
W miastach wysycenie technologiami poprzednich generacji prowadzi do rozwoju 5G. Pozwala to na wzrosty prędkości przesyłu. Obecnie to tempo wzrostu to aż 50 proc. rocznie. Istnieją jednak problemy technologiczne związane z kwestiami fal radiowych. Przydział pasm radiowych to kwestia prawna, ale coraz wyższe częstotliwości radiowe to specyficzne własności w zakresie propagacji czy wysokie tłumienie.
Coraz bliżej nam do promieniowania terahercowego. A chociaż wyższe częstotliwości oferują szersze pasmo przenoszenia czy większą pojemność informacyjną kanałów, to idzie za tym wyższa cena. Bo źródła terahercowe znajdują się na granicy kilku technologii. Nie bez znaczenia jest także chłodzenie.
Co zatem można jeszcze zrobić?
Można zainteresować się światłem widzialnym. To może być rozwiązanie problemów generacji lokalnej telekomunikacji bezprzewodowej. Światło widzialne może być zmodulowane w częstotliwościach radiowych. To pozwoli mu być nośnikiem informacji.
A to prowadzi nas do 6G.. Chociaż w Polsce nie mamy w pełni wdrożonej technologii 5G, to jednak trzeba patrzeć już do przodu, bo rozwój technologiczny nie poczeka. Nie poczekają też potrzeby konsumentów.
Współpraca EXATELA i prof. Jarosława Turkiewicza z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz niemieckiego Instytutu Fraunhoffera jest krokiem w przyszłość. Wspólna praca ma doprowadzić do powstania 6G, którego Polska nie będzie jedynie odbiorcą.
Rozwiązanie oparte będzie świetle. Tak powstanie sieć LAN dla domu czy biura. Technologia ostatniej mili głównie stosowana będzie w pomieszczeniach zamkniętych, ale istnieje możliwość wykorzystania jest także na zewnątrz.
Źródło: exatel.pl