TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Technologie bezprzewodowe

W lutowym wydaniu magazynu TI przedstawiliśmy Państwu porównanie technologii kablowych dostępu do sieci Internet. Tym razem przyszedł czas na technologie bezprzewodowe. Oto one:

Technologia Max download (pobieranie) Max upload (wysyłanie) Limity Operatorzy oferujący tą technologię Uwagi
LTE 100Mb/s 50Mb/s TAK – zależnie od operatora Polsat, Plus Bardzo słaby zasięg (tylko największe miasta i nie wszędzie).
GSM – technologia 3G+ 84 Mb/s 22 Mb/s TAK – zależnie od operatora

T-mobile, Orange, Plus, Play

Zasięg prawie na obszarze całej Polski u wszystkich operatorów.
Wimax 144 Mb/s 69 Mb/s TAK – zależnie od operatora Inea, NASK, Netia,T-Mobile Zasięg słaby (tylko największe miasta) ale lepszy niż w LTE
Wi-fi – Standard N (802.11n) 750 Mb/s 750 Mb/s brak Lokalni operatorzy Internetu. Zasięg zależny od operatora lokalnego.

W tabeli podano największe teoretycznie możliwe transfery danych. W praktyce transfer często odbiega od tych danych. W przypadku LTE prędkość bywa o 2/3 niższa niż podana w tabelce. Natomiast w przypadku WiMAX prędkość bywa nawet 1/4 niższa niż podana w tabelce.

 Internet mobilny ma swoje plusy i minusy. Możemy go używać w każdym pomieszczeniu w domu i nie potrzebujemy przeciągać za sobą wszędzie kabla. Ponadto jak nam się znudzi siedzenie w domu możemy wyjść do parku czy do ogrodu. Na pewno dużym plusem jest niezależność i swoboda jaką oferuje nam mobilny Internet jednak w zamian za to musimy pogodzić się choćby z limitami u operatorów globalnych i wysoką ceną. Natomiast limitów w ofercie lokalnych operatorów brak. Dziwić może fakt, że lokalni operatorzy potrafią pokonać problem limitów transferu, choć może raczej dziwne jest to iż globalni operatorzy dodają limity dla swoich łącz. Jednak dzięki tym limitom ich oferta nie wygląda ciekawie gdyż za cenę podobną do dostawców GSM czy LTE można mieć Internet bezprzewodowy bez ograniczeń w technologii Wi-Fi.

Ponadto szybkość często odbiega od tej podawanej przez operatorów. Wynika to z faktu iż prędkość zależy od wielu czynników np. od odległości od nadajnika czy przeszkód terenowych. Warto także zaznaczyć, że tak naprawdę na symetryczną prędkość pozwala jedynie technologia WiFi.

Radosław Chojnacki – Art’n’Media.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...