Wybudowane przez Taurona cztery tysiące kilometrów sieci światłowodowej to 75 proc. inwestycji zaczętej w zeszłym roku. Realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Operator dostarcza internet głównie na południu kraju.
Inwestycja realizowana w ramach POPC ma za zadanie likwidować tzw. białe plamy. Dzięki temu szerokopasmowym internetem objęte będą gospodarstwa domowe i jednostki oświatowe, które dotychczas miały dostęp do internetu z przepustowością najwyżej 30 Mb/s. Do końca września udało się wybudować 4214 km sieci, co odpowiada 75 proc. całej inwestycji.
– Budowa szerokopasmowego internetu oznacza zaangażowanie Taurona w istotny program rozwoju cywilizacyjnego południowej Polski, gdzie koncentrujemy naszą działalność gospodarczą, a równocześnie rozszerzenie aktywności na nowe obszary biznesowe – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.
Tauron buduje sieć w 7 obszarach konkursowych POPC. Swoim zasięgiem obejmuje 132 gminy w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim.
Do końca roku 2022 w zasięgu sieci światłowodowej Turona ma znaleźć się 205 tys. gospodarstw domowych. 102 tys. będą wybudowane w ramach POPC, a reszta jako komercyjne dogęszczanie sieci.
Już we wrześniu liczba świadczonych w sieci Taurona usług dostępu do lokalnej pętli abonenckiej o przepustowości minimum 300 Mb/s przekroczyła tysiąc. Świadczone są również usługi o symetrycznej przepustowości min. 100 Mb/s dla 358 szkół.
Od czerwca 2021 świadczone są przez Tauron usługi w modelu hurtowym. Zainteresowanym telekomom udostępniana jest możliwość świadczenia usług detalicznych na sieci. Oferta skierowana jest do detalicznych operatorów telekomunikacyjnych krajowych oraz lokalnych. Jedną z firm korzystających z sieci Taurona jest Orange Polska. Niebawem kolejni operatorzy, którzy obecnie przechodzą testy techniczne. Podpisanych zostało już 35 umów ramowych.
Źródło: telepolis.pl