TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Tauron i Microsoft tworzą inteligentne miasto we Wrocławiu

Zostało zawarte partnerstwo między Tauron Polska Energia i Microsoft. Jego celem ma być współpraca w kwestii transformacji energetycznej i cyfrowej. Podjęte będzie też wspólne działanie dla stworzenia Inteligentnego Miasta we Wrocławiu.

W programie Inteligentne Miasto dostarczane będą mieszkańcom Wrocławia usługi pozwalające na oszczędzanie energii, usprawniające ruch uliczny, zwiększające bezpieczeństwo czy wspierające ochronę środowiska. Tauron ze wsparciem technicznym Microsoftu stworzy system, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli znaleźć informacje o jakości powietrza, wolnych miejscach parkingowych lub natężeniu ruchu.

– W obszarze Smart City wraz z Microsoftem budujemy naszą ofertę usług dla miast. We Wrocławiu przetestujemy wdrożenie przydatnych w codziennym życiu usług, dzięki którym m.in.  wygodniej i bezpieczniej będzie można poruszać się po mieście – powiedział wiceprezes zarządu ds. finansów Taurona Krzysztof Surma, cytowany w komunikacie.

Tauron posiada dane i infrastrukturę pozwalające na pływanie na środowisko czy jakość życia mieszkańców miasta. A inteligentne miasto jest mechanizmem złożonym pod względem technologicznym, społecznym i infrastrukturalnym, który może wykorzystywać te dane.

Microsoft w ramach projektu udostępni środowiska informatyczne Azure oraz Power BI. Posłużą one do opracowania platformy do analizowania danych. Pozwoli to na tworzenie wizualizacji i raportowania danych czy budowanie modeli predykcyjnych.

Dzięki współpracy Taurona z Microsoftem stworzony ma być systemu operacyjnego dla miasta. W przyszłości może on znaleźć zastosowanie nie tylko we Wrocławiu, ale również w innych polskich aglomeracjach.

Źródło: ISBnews, inwestycje.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...