Tarcze antykryzysowe. Blisko 80 proc. firm chce skorzystać z pomocy

fot. Pixabay

Co trzeci przedsiębiorca pozytywnie ocenia pakiety pomocowe przygotowane przez rząd. Z tarczy antykryzysowej zamierza skorzystać prawie 80 proc. firm. Tak wynika z badania „KoronaBilans MŚP”, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Największym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się odroczenie lub zwolnienie ze składki ZUS (77 proc. ankietowanych) oraz dofinansowanie zatrudnienia (54 proc.). Co trzeci przedsiębiorca planuje skorzystać z udzielanych na preferencyjnych warunkach kredytów i pożyczek. Łącznie chęć skorzystania z pomocy rządowej deklaruje prawie 80 proc. przedsiębiorców.

Autorzy najnowszego „KoronaBilansu MŚP” zauważyli, że w porównaniu z poprzednim badaniem znacząco powiększyła się grupa zadowolonych z pomocy. Blisko co trzeci przedsiębiorca ocenia dziś pozytywnie pakiet rządowy. Mniej jest również niezadowolonych. Zmniejszyła się negatywna ocena pakietu pomocowego (54,5 proc.).
Spośród firm, które nie są zadowolone z proponowanej pomocy, niemal co czwarta (24 proc.) uważa, że powinno być więcej rozwiązań służących zachowaniu płynności finansowej oraz wyższe dopłaty do wynagrodzeń i postojowego. Co szósty przedsiębiorca uważa, że rządowej tarczy dobrze zrobiłoby uproszczenie procedur.

Badanie przeprowadziła firma IMAS International pod koniec maja 2020 r. Wzięło w niej udział 301 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249).

Źródło: PAP