TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szybszy internet w zachodniej Polsce. EPIX Internet Exchange i Beyond.pl uruchamiają węzeł wymiany ruchu w Poznaniu

EPIX Internet Exchange, największy w Polsce punkt wymiany ruchu internetowego oraz Beyond.pl, jeden z największych dostawców usług data center i cloud computing w Polsce, rozpoczęły współpracę. EPIX uruchomił trzecią lokalizację węzła wymiany ruchu internetowego w Polsce na terenie poznańskiego kampusu Data Center Beyond.pl, dając punkt styku dla operatorów usług dostępu do internetu oraz dostawców innych usług internetowych.

Do tej pory EPIX posiadał węzły wymiany ruchu w dwóch kluczowych miastach w Polsce: w Katowicach i w Warszawie. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie skracania czasów połączeń i zmniejszania opóźnień dla operatorów, pod koniec września br. wspólnie z Beyond.pl uruchomiono produkcyjnie trzeci węzeł w Poznaniu.

Nowy węzeł, szybsza wymiana ruchu

Nowa lokalizacja ma strategiczne znaczenie, ponieważ węzeł EPIX Poznań jest pierwszym w zachodniej części Polski i przejmie w dużej części obsługę ruchu internetowego na tym obszarze. To znacząco poprawi szybkość przesyłu danych dla obecnych członków EPIX w pozostałych częściach kraju, którzy będą mogli ominąć transferowanie ruchu przez odległą Warszawę czy dalekie Katowice i od razu zestawić połączenie w pobliskim Poznaniu. Będzie to też okazja dla MiŚOT-ów (Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych), dotychczas nie korzystających z EPIX, do zakupu łącza czy dostępu do treści większych operatorów w bardzo atrakcyjnych cenach.

Nowa lokalizacja największej niezależnej infrastruktury wymiany ruchu internetowego w Polsce to także szansa dla przedsiębiorstw i internautów z rejonu zachodniej Polski na szybszy i efektywniejszy dostęp do kluczowych zasobów polskiego internetu, takich jak Allegro.pl, Home.pl, Nazwa.pl, Tvp.pl, Onet.pl czy Wp.pl.

– Od dłuższego czasu szukaliśmy partnera, który wesprze EPIX w wymianie ruchu w zachodniej Polsce – mówi Adam Kossowski, prezes Stowarzyszenia e-Południe, koordynującego funkcjonowanie m.in. EPIX. – Na współpracę z Beyond.pl zdecydowaliśmy się z dwóch powodów. Z punktu widzenia naszych uczestników zlokalizowanie nowego węzła w serwerowni posiadającej najwyższy poziom bezpieczeństwa w Unii Europejskiej (Rated 4) zapewnia szybką i bezawaryjną wymianę ruchu internetowego. To ważne, bo w praktyce daje operatorom możliwość świadczenia wyższej jakości usług dla klientów Poznań jest też optymalnie zlokalizowany pod kątem obsługi potrzeb klientów z zachodniej Polski. Jego położenie między Szczecinem, Wrocławiem, Bydgoszczą i Toruniem z jednej oraz Warszawą i Katowicami z drugiej strony, gwarantuje najniższe możliwe opóźnienia transmisji danych – dodaje.

Wrota do zachodniej Europy

Strategiczne położenie Poznania i uruchomienie tam węzła wymiany ruchu niesie ze sobą także inne korzyści dla uczestników EPIX. Zyskają oni m.in. możliwość wymiany ruchu transgranicznego. Realizacja projektu umożliwia jednocześnie operatorom zagranicznym na bezpośrednie wpięcie się do polskiego szkieletu sieci EPIX w Poznaniu.

– Z punktu widzenia klientów, zarówno polskich, jak i tych z zachodniej Europy, istotnie poprawi się jakość, szybkość i niezawodność transmisji danych. Co jednak najważniejsze, czas transmisji danych w zachodniej Polsce oraz z zachodniej Europy do Polski znacznie się skróci – zapewnia Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

Projekt niesie też korzyści dla firm korzystających z usług data center.

– Dla naszych klientów kolokacyjnych oraz chmurowych oznacza to bezpośredni dostęp do ponad 800 operatorów będących uczestnikami węzłów EPIX. Dzięki współpracy Beyond.pl przekształca się w nowoczesny hub telekomunikacyjny – zwraca uwagę Wojciech Stramski.


O EPIX: Węzeł EPIX wystartował oficjalnie w 2010 roku, ale jego początki sięgają lat 2007 – 2008, kiedy to śląskie lokalne sieci zaczęły łączyć się, a ich właściciele zjednoczyli się pod wspólną egidą Stowarzyszenia e-Południe. Dziś EPIX jest największym w Polsce punktem wymiany ruchu zapewniającym dostęp do taniej i wysokiej jakości transmisji danych z większością węzłów telekomunikacyjnych w Polsce. EPIX zapewnia też niezależny dostęp do międzynarodowych operatorów takich jak Telia, CenturyLink, Liberty Global, RETN czy GTT oraz punktów wymiany ruchu DE‑CIX, NIX, Peering.cz. Węzeł działa na zasadzie not-for-profit i jest finansowany przez uczestników projektu. Obecnie skupia ponad 800 operatorów telekomunikacyjnych i dostawców treści. We wrześniu 2020 r. ruch w sieci EPIX odnotował wartości 1892 Gigabitów na sekundę (prawie dwa terabity).

O Beyond.pl: Spółka Beyond.pl ma ambicje być najbardziej zaufanym i szanowanym dostawcą usług przetwarzania danych, managed services, środowisk chmurowych i infrastruktury as a service w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Beyond.pl zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i ciągłości dostępu do danych, pozwalając klientom i partnerom budować przewagę konkurencyjną, wprowadzać innowacje i stabilnie się rozwijać. Spółka powstała w 2005 roku. Jest najbezpieczniejszym data center w całej Europie i najbardziej energooszczędnym obiektem w Polsce, który jest zasilany w 100% energią odnawialną. Gwarantuje najwyższy poziom dostępności – do
99,9999%. Jako jedyna na rynku Europy Środkowo-Wschodniej dostarcza mix poziomów Rated (od 3+ do 4), dostęp do kompleksowej oferty cloud opartej o chmurę prywatną, publiczną i rozwiązania hybrydowe oraz wsparcie ze strony ekspertów w ramach usług zarządzanych (managed services). Beyond.pl to centra przetwarzania danych typu core i hyper-edge o docelowej mocy 42 MW. Firma obsługuje dwa nowoczesne obiekty data center zlokalizowane w Poznaniu. To pierwsze zielone i neutralne telekomunikacyjnie centrum danych w Polsce. Obiekt, Data Center 2, strategicznie zlokalizowany w połowie drogi między Warszawą a Berlinem – w Poznaniu, jest jedynym centrum danych w Unii Europejskiej spełniającym rygorystyczne wymagania certyfikacji ANSI/TIA-942 na poziomie Rated 4. Certyfikacja Rated 4 potwierdza najwyższe standardy bezpieczeństwa data center w zakresie projektowania, mechaniki, zasilania i telekomunikacji.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze