Szwecja wstrzymuje aukcję 5G: sąd nie zgadza się z wykluczeniem Huawei

129

PTS, szwedzki regulator telekomunikacyjny, wstrzymał aukcję 5G ze względu na decyzję sądu, który zawiesił część przepisów dotyczących wykluczenia Huawei z udziału w postępowaniu.

Szwecja – wzorem UK – chciała zatrzymać udział Huawei w procesie budowy infrastruktury 5G. Miało to mieć związek z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa oferowanych komponentów sieci. Operatorzy telekomunikacyjni, biorący udział w aukcji 5G, poproszeni zostali o pozbycie się infrastruktury tejże firmy do stycznia 2025 roku.

Od postanowienia odwołało się Huawei. Kenneth Fredriksen, wiceprezes Huawei, powiedział, że firma jest skłonna współpracować ze wszystkimi podmiotami odnośnie wymogów bezpieczeństwa i spełniania standardów.

John Strand, przedstawiciel regulatora, przyznał, iż nie jest to zwycięstwo żadnej ze stron. „Ze względów na niepewność zapisów przedstawionych w aukcji, jedynym wyjściem było jej wstrzymanie” – dodał Strand.

Aukcja dotyczy pasma o częstotliwości 3.5 GHz i 2.5 GHz. Próby wyłączenie Huawei z aukcji ocenił negatywnie prezes Ericssona. Borje Ekholm stwierdził, że decyzja rzutuje na wolność konkurencji na rynku.

Źródło: reuters.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here