TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szwecja wstrzymuje aukcję 5G: sąd nie zgadza się z wykluczeniem Huawei

PTS, szwedzki regulator telekomunikacyjny, wstrzymał aukcję 5G ze względu na decyzję sądu, który zawiesił część przepisów dotyczących wykluczenia Huawei z udziału w postępowaniu.

Szwecja – wzorem UK – chciała zatrzymać udział Huawei w procesie budowy infrastruktury 5G. Miało to mieć związek z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa oferowanych komponentów sieci. Operatorzy telekomunikacyjni, biorący udział w aukcji 5G, poproszeni zostali o pozbycie się infrastruktury tejże firmy do stycznia 2025 roku.

Od postanowienia odwołało się Huawei. Kenneth Fredriksen, wiceprezes Huawei, powiedział, że firma jest skłonna współpracować ze wszystkimi podmiotami odnośnie wymogów bezpieczeństwa i spełniania standardów.

John Strand, przedstawiciel regulatora, przyznał, iż nie jest to zwycięstwo żadnej ze stron. „Ze względów na niepewność zapisów przedstawionych w aukcji, jedynym wyjściem było jej wstrzymanie” – dodał Strand.

Aukcja dotyczy pasma o częstotliwości 3.5 GHz i 2.5 GHz. Próby wyłączenie Huawei z aukcji ocenił negatywnie prezes Ericssona. Borje Ekholm stwierdził, że decyzja rzutuje na wolność konkurencji na rynku.

Źródło: reuters.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...