Szef Orange uniewinniony

368

Dyrektor generalny Orange SA Stephane Richard został oczyszczony z zarzutów przez paryskich sędziów w związku ze skandalem związanym z jego rolą w Ministerstwie Finansów i wyłudzeniem 403 milionów euro (451 milionów dolarów) dziesięć lat temu.

Sędzina  Christine Mee wskazała, że nie dostarczono dowodów na to, że Richard brał udział w jakimkolwiek oszustwie.  Zespół trzech sędziów oczyścił również biznesmena Bernarda Tapie, który również został oskarżony.

„Jestem oczywiście bardzo szczęśliwy, że moja niewinność została w końcu dowiedziona przez system sprawiedliwości”, powiedział 57-letni Richard w oświadczeniu po werdykcie.

Werdykt mógł spowodować wstrząsy na poziomie najwyższego kierownictwa w Orange po tym, jak minister finansów Bruno Le Maire powiedział w zeszłym roku, że Richard będzie musiał zrezygnować, jeśli zostanie skazany. Richard prowadził Orange od około dziesięciu lat.

Proces dotyczył sprzedaży akcji Tapie w Adidas AG przez Credit Lyonnais ponad dwie dekady temu. Tapie oskarżył ówczesny państwowy bank o oszukanie go, wywołując spór, który w końcu dotknął niektórych czołowych francuskich polityków i urzędników korporacyjnych.

[źródło: Bloomberg]