Szczyt Cyfrowy ONZ- IGF 2021

178

Trwa właśnie Szczyt Cyfrowy ONZ- IGF 2021 w Katowicach. Poruszane podczas niego tematy to inteligentne miasta, sztuczna inteligencja, edukacja cyfrowa, internet rzeczy oraz cyberbezpieczeństwo.


Eksperci dyskutujący o inteligentnych miastach mówili o wyzwaniach dla miast w związku z globalnym procesem urbanizacji.

– Władze lokalne coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie – takie jak sztuczna inteligencja, big data, analityka cyfrowa – do projektowania i wdrażania skutecznych programów samorządowych, w celu poprawy świadczenia usług i usprawnienia wewnętrznego zarządzania –mówił w trakcie debaty minister Janusz Cieszyński – Dla samorządowców idea „smart city” to nie teoretyzowanie, ale praktyczne narzędzia przynoszące wymierne zyski, takie jak „smart budget” czy „smart administration” – dodał.

Temat technologii obecny był także na panelu dotyczącym odbudowującej się po kryzysie światowej gospodarki. W panelu udział brał minister Cieszyński, ale także Liu Zhenmin, zastępca Sekretarza Generalnego ds. Ekonomicznych i Społecznych, a także ministrowie odpowiadający za obszar cyfryzacji z Syrii, Rwandy oraz Słowenii.

– Aby zapewnić dostęp do sieci trzem miliardom ludzi na świecie, którzy go obecnie nie mają, potrzeba 100 miliardów euro. To wykonalne. Gdy spojrzeć wstecz na finanse przeznaczone na walkę z pandemią to widać, że to środki osiągalne dla światowej gospodarki – przekonywał Cieszyński.

W swoim przemówieniu pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 Krzysztof Szubert mówił o technologicznych skutkach pandemii Covid-19.

Lily Edinam Botsyoe – młoda aktywistka z Ghany, działająca w obszarze internetu była gościnią pierwszego briefingu prasowego podczas szczytu. Koordynuje ona Ghana Youth Internet Governance Forum. Zachęca do zainteresowania naukami ścisłymi i programowaniem za pomocą kolorowanek studiów STEM.

Po południu odbył się Młodzieżowy Szczyt IGF (Youth IGF), który otworzyło wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

– Należę do pokolenia, które pamięta czasy bez telefonów komórkowych i internetu, ale nawet mnie wydają się one nierealne. Rewolucja cyfrowa dokonała się niemal niepostrzeżenie. Jeszcze pod koniec XX wieku trudno było sobie wyobrazić, że internet zdominuje nasze życie – powiedział premier.

Podczas Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 odbywają się także  rozmowy dwustronne.  Minister Janusz Cieszyński spotkał się m.in. z Henri Verdierem, ambasadorem Francji do spraw cyfrowych. Rozmawiali o współpracy między Warszawą i Paryżem w tematach takich jak cyberbezpieczeństwo i projekty naukowe realizowane przez specjalistów z obu państw.

Pierwszy dzień szczytu to także ogłoszenie decyzji o powstaniu Śląskiego Centrum Inżynierii, Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych. Dzięki ścisłej współpracy śląski uczelni ma powstać instytucja koncentrująca się na prowadzeniu interdyscyplinarnych projektów związanych z cyfryzacją.

Sygnatariuszami porozumienia są m.in. prof. Celina Olszak – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Arkadiusz Mężyk – rektor Politechniki Śląskiej, prof. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Wojciech Pawlak – dyrektor NASK.

Szczyt Cyfrowy ONZ- IGF 2021 trwa do 10 grudnia 2021 r.

Źródło: gov.pl