TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szare plamy – brak aktualizacji POPC szkodzi małym i średnim operatorom

Sytuacja na rynku telekomunikacyjnym w poszczególnych gminach zmienia się bardzo dynamicznie. Jednego z operatorów w województwie pomorskim zaskoczył fakt, że na terenie, na którym wybudował sieć powstaje konkurencyjna, finansowana z środków unijnych.

– Od kilku już lat, z coraz większym rozmachem budujemy z własnych środków sieć FTTH – mówi Adam Długosz z firmy ABAKS. – W tym roku jednak, na obszarach gdzie mamy już wybudowaną sieć, w gminach Trąbki Wielkie, Pszczółki i Pruszcz Gdański, Orange buduje z pieniędzy unijnych własną, zwyczajnie dublując naszą.

Próba wyjaśnienia tej sytuacji doprowadzi jednak do konkluzji, że formalnie wszystko jest w porządku. Gdy inwentaryzowano białe plamy sieci w tym miejscu rzeczywiście nie było.

– Trzy lata temu my także nie mieliśmy jeszcze możliwości ani planów budowy sieci na tym terenie – podkreśla Adam Długosz. – Jak wielu innych małych i średnich operatorów tworzymy je dość spontanicznie, szacując na bieżąco nasze możliwości. Kiedy jednak wybudowaliśmy sieć zgłosiliśmy wszystkie do ewidencji Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Okazuje się jednak, że nie powstrzymało to uruchomionej machiny. Projekty unijne zostały formalnie rozpoczęte i pomimo, że nic nie zostało budowane, nie można ich było zatrzymać. Co więcej, wiele wskazuje też, że ekipy budowlane podnajęte przez Orange pracują na planach, na które nie została naniesiona istniejąca sieć Abaks.

– Podwykonawca przeciął naszą sieć i zanegował wysokość roszczenia o naprawę – przyznaje Adam Długosz. – Zawarliśmy ostatecznie kompromis, ale w warunkach gdy codziennej pracy mamy naprawdę dużo i musimy dodatkowo błyskawicznie reagować na takie sytuacje, stawia nas to w bardzo niekomfortowej sytuacji.

Codziennych, bardzo konkretnych problemów sygnalizowanych przez małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych jest więcej; problemy ze stawką za umieszczenie kabla w pasie drogowym, problemy uzgodnienia przebiegu trasy światłowodu, korzystanie z podbudowy słupów energetycznych i wiele innych. Chcemy o nich pisać i przekazywać do wiadomości między innymi Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Czekamy na wasze maile pod adresem: prasa@misot.pl

Początki firmy ABAKS sięgają roku 2004, a założył ją Adam Długosz, absolwent Politechniki Gdańskiej. Od początku brał on także czynny udział w budowaniu sieci związanej z oferowaniem dostępu do Internetu. Stopniowe zwiększanie zatrudnienia o osoby z wysokimi kwalifikacjami, pozwoliła zbudować solidną pozycje na lokalnym rynku. Przez wszystkie lata działalności, regularne inwestycje w rozbudowę i modernizację sieci, stworzyły warunki dla świadczenia usług również na potrzeby biznesu. Obecnie ABAKS zarządza własną rozległą siecią światłowodową, oferuje konkurencyjne usługi, w tym dostęp do internetu z prędkością kilkuset Mbit/s oraz nowoczesną telewizję cyfrową. Ponadto na całym obszarze działalności, posiada nowoczesną, radiową sieć dostępową. ABAKS znajduje się w głównym węźle w Warszawie (LIM) , połączony dwoma niezależnymi linkami oraz w Gdańsku w CTO. Obecny jest także w węźle Katowice. Zwielokrotnienie punków styku, pozwala firmie na zapewnienie stabilności połączenia z siecią Internet. Ponadto, oferując usługę transmisji danych, może zakończyć ją u dowolnego operatora. Aktualnie w ABAKS pracuje kilkadziesiąt osób o wysokich kwalifikacjach.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze