TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

System SWIFT – na czym to polega?

System SWIFT to międzynarodowa metoda płatności, która umożliwia dokonanie przelewu do dowolnego kraju na świecie, w dowolnej walucie. To bardzo proste oraz komfortowe rozwiązanie, z którego korzysta obecnie coraz więcej osób, nie tylko w Polsce.

Z systemu SWIFT korzystają również międzynarodowe banki, domy maklerskie, giełdy i inne podmioty o charakterze finansowym. Na czym jednak dokładniej polega system przesyłania środków finansowych, kto go wymyślił i jakie kody przypisane są do polskich instytucji?

Co to jest system SWIFT?

Wiele osób zastanawia się, co to jest system SWIFT i w jaki sposób funkcjonuje. Stworzenie systemu SWIFT – “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” to przełom dla wszystkich płatności międzynarodowych. Z możliwości, jakie oferuje, korzysta obecnie większość instytucji finansowych oraz banków, ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa. Obecnie system SWIFT obsługuje każdego dnia nawet 37 milionów operacji finansowych. Działanie systemu oparte jest o dedykowaną sieć SWIFTNet Link. Warto wspomnieć, że obecnie system nie ma na rynku znacznej konkurencji, stale rozwija się i udoskonala sposób przesyłu danych. 

Do kogo należy system SWIFT?

Pierwsze próby utworzenia systemu powstały już w latach 70. XX wieku. Oficjalnie system otwarto w 1977 roku. Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie stworzenia ujednoliconej metody pozwalającej na przesył środków finansowych na duże odległości. Organizacja zajmująca się kontrolą systemu została utworzona w Brukseli przez 239 banków, a jej główna siedziba znajduje się w belgijskim mieście Le Hulpe. Obecnie od 1996 roku prezesem zarządu jest Yawar Shah. System SWIFt został zastąpiony przez wykorzystywany wcześniej, mało skuteczny Teleks. Obecnie zrzesza on aż 8332 instytucji finansowych z całego świata, przy czym każda z nich otrzymuje swój unikatowy kod BIC. 

Co zamiast SWIFT?

Wiele osób zastanawia się, czy obecnie na rynku odnaleźć można alternatywę dla systemu SWIFT. Co zamiast SWIFT gwarantuje tak samo wysoką dokładność? Oczywiście istnieją inne modele pozwalające na przesyłanie danych finansowych, nie są one jednak tak rozpowszechnione jak popularny SWIFT. Ostatnio na znaczeniu zaczął zyskiwać również system SEPA – Single Euro Payment Area, który pozwala na dokonywanie płatności w euro. Obszar płatności ograniczony jest tylko do kilku obszarów, są to m.in. kraje UE, Maroko, Norwegia, Szwajcaria, Islandia czy Wielka Brytania. Dokonywanie płatności w większości przypadków dotyczących kont osobistych jest darmowe – przeciwnie jak w przypadku systemu SWIFT. Nie występują również koszty pośrednie pobierane przez banki. System ten może być dobrą alternatywą dla SWIFT, jeżeli korzystamy tylko z euro i wysyłamy środki w granicach państw, które należą do SEPA.

Jak działa system SWIFT?

Działanie systemu SWIFT jest niezwykle proste i wygodne. Możemy wybrać dowolną walutę i przelać środki finansowe na konto dowolnej osoby, niezależnie od tego, gdzie zostało utworzone konto bankowe. Jakie są największe zalety korzystania z tego systemu? Przede wszystkim zapewnia pełne bezpieczeństwo oraz poufność danych. Umożliwia wybranie dowolnej kwoty przelewu oraz daje nieograniczony dostęp do banków działających na całym świecie. Nie musisz więc obawiać się, że nie uda Ci się przelać środków finansowych. Czas oczekiwania na transakcję to standardowo 3 dni robocze, można jednak wybrać przelew ekspresowy. Wiesz już zatem, jak działa system Swift. Teraz warto dowiedzieć się, w jaki sposób dokonać przelewu. 

Kiedy podaje się kod SWIFT? 

Podczas dokonywania przelewu, konieczne jest sprawdzenie indywidualnego kodu banku, na jaki chcemy wykonać przelew. Listę kodów odnajdziemy w internecie, zarówno te dotyczące polskich instytucji finansowych, jak i zagranicznych. Kiedy potrzebny jest kod Swift? Podczas uzupełniania danych dotyczących przelewu niezbędne jest dodanie kodu SWIFT, a także numeru IBAN, czyli rachunku bankowego, na który chcemy zrobić przelew. Nie podając tych informacji możemy niestety oczekiwać zwrotu środków na nasze konto – często dzieje się to jednak z negatywnym skutkiem dla właściciela konta ze względu na zmieniające się kursy walut.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze