TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

System RTGMS i monitorowanie sygnałów GNSS – bezpieczna nawigacja w Polsce

Rozpoczęły się pracę nad projektem „System Monitorowania Sygnałów GNSS w Polsce w Czasie Rzeczywistym (RTGMS)”. Finansowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), a jego liderem jest Instytut Łączności– Państwowy Instytut Badawczy, który współpracuje przy nim z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. Realizacja systemu będzie miała miejsce w Zakładzie Systemów i Sieci Bezprzewodowych Instytutu Łączności w Gdańsku.

Powstanie systemu RTGMS pozwoli wykrywać zakłócenia sygnałów GNSS (ang. Global Navigation Satellite Systems – Globalny System Nawigacji Satelitarnej). Są to chociażby problemy z dostępem czy błędy w działaniu nawigacji satelitarnej. Zadaniem systemu będzie również wysyłanie ostrzeżeń czy pokazywanie wyników pomiarów na stronie internetowej.

System RTGMS jest ważny dla bezpieczeństwa kraju

Działanie systemu RTGMS jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Mamy większe ryzyko zakłóceń przypadkowych, ale też celowych w różnych systemach.

– Uruchomienie systemu RTGMS to krok w stronę bezpieczniejszej nawigacji satelitarnej w Polsce. Dzięki niemu będziemy w stanie szybko identyfikować i neutralizować potencjalne zakłócenia, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa obywatelek i obywateli. Jest to ważna inwestycja w stabilność i niezawodność naszych usług nawigacyjnych, szczególnie w obecnych, wymagających czasach – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Dane z systemów nawigacji satelitarnej są istotne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju. Jednocześnie są one narażone na wszelkie zakłócenia. System RTGMS pozwoli je szybko wykrywać i będzie przesyłał bieżące informacje na temat działania nawigacji GNSS w Polsce.

System RTGMS – jak będzie wyglądał?

System RTGMS będzie miał dwie części.

  1. Stacje stacjonarne – to sieć stacji służących do monitorowania GNSS. Będzie pracować przez cały czas, a stacje rozlokowane będą w całej Polsce. Oparte zostaną na istniejącej infrastrukturze sieci ASG-EUPOS (Aktywna Sieć Geodezyjna EUPOS). Sieć zostanie jednak rozbudowana poprzez dodatkowy sprzęt i oprogramowanie.
  2. Platforma mobilna – to pojazd wyposażony w sprzęt GNSS służący do pomiarów i analiz zakłóceń. Będzie wykorzystywany w sytuacjach, które wymagają dokładniejszego sprawdzenia sygnału.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze