TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Świętokrzyskie też szerokopasmowe?

W tym roku spore zmiany w województwie świętokrzyskim, w planach jest bowiem budowa sieci szkieletowej szerokopasmowego Internetu. Podobno przeznaczono na nią prawie 151 mln zł, a całość realizowanego już projektu obliczono na 200 mln zł.  Według przewodniczącego sejmiku województwa świętokrzyskiego, a jednocześnie wiceministra gospodarki, to bardzo ważna i opłacalna inwestycja.

Arkadiusz Bąk zwrócił uwagę, że przedsięwzięcie zagwarantuje większą konkurencyjność regionu oraz zwiększy jego atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów. Co ważne, przy ogromnym dofinansowaniu zewnętrznym. – Mamy unikalną sytuację, w której 95 proc. środków z tych 200 mln zł otrzymujemy z zewnątrz. 85 proc. z UE i 10 proc. z budżetu krajowego – wyliczał.
Bąk podkreślił, że sieć będzie własnością województwa. – Jeżeli po okresie trwałości, po siedmiu latach, zarząd województwa, który wtedy będzie działał, uzna że chce sprzedać tę sieć, to wówczas te 200 mln, czy ile ona będzie wtedy warta, to będą pieniądze województwa.
Przewodniczący sejmiku zwrócił uwagę, że sama sieć jest dopiero bazą do oferowania mieszkańcom regionu zaawansowanych usług telekomunikacyjnych. – Dopiero przedsiębiorcy, którzy na tej infrastrukturze będą bazować, będą oferować tą usługę mieszkańcom. Sama infrastruktura, tak jak budowa drogi, nie tworzy przychodów, a wydatki. Natomiast usługi na niej prowadzone tworzą przychód. Tak jak przewozy osobowe, towarowe na drogach tak również dystrybucja kontentu i przesyłanie danych będzie go generować  – zauważył.
 
Źródło: Onet.pl
Zdjęcie: wrota-swietokrzyskie.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...