TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Świętokrzyska sieć regionalna prawie gotowa

Stan zaawansowania prac budowlanych w projekcie “Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Województwo Świętokrzyskie”  wynosi ponad 74 proc. – oświadczył Andrzej Sztokfisz, zastępca dyrektora Biura Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, które odpowiada za realizację inwestycji.

– Późną wiosną wykonany zostanie jeden z najbardziej skomplikowanych pod względem technologicznym elementów przedsięwzięcia – przeprowadzenie kabla pod dnem Wisły, co umożliwi połączenie województwa świętokrzyskiego z lubelskim. Z kolei z Podkarpaciem region zostanie skomunikowany przez most na Wiśle w Połańcu. – Prace toczą się zgodnie z harmonogramem. Przy takim tempie robót rokuję, że inwestycja będzie zakończona w terminie, czyli w lipcu – powiedział Andrzej Sztokfisz.
Jednocześnie Urząd Marszałkowski szuka głównego operatora sieci. Działanie te prowadzone są w trybie tak zwanego dialogu konkurencyjnego. Uczestniczą w nim trzy podmioty. – Przygotowujemy dokumentację, na podstawie której te firmy mają złożyć ofertę – poinformował zastępca dyrektora Biura Społeczeństwa Informacyjnego.
Zewnętrzny operator będzie zarządzał siecią w imieniu jej właściciela, czyli samorządu województwa. To on dokona wyboru podmiotów, które zaczną świadczenie usług tak zwanej ostatniej mili. Chodzi o doprowadzenie Internetu bezpośrednio do mieszkańców oraz instytucji i urzędów.
Źródło: Echo Dnia
Zdjęcie: szerokopasmowe.lubelskie.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...