Świąteczny czas może w tym roku wyglądać inaczej niż dotychczas. Nasze rodziny, rodziny naszych znajomych, cały świat – możliwe, że zobaczymy się wyłącznie online. Dość płynnie przeszliśmy na pracę i edukację zdalną, ale rodzinne spotkanie to coś innego. Jest to jednak wymóg okoliczności. Być może właśnie szykujecie się do składania pierwszych życzeń. Pamiętajcie, że święta nie niwelują zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni. Można powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie.
W badaniu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej 1/3 ankietowanych stwierdziło, że z bliskimi spotka się w sieci. W związku z pandemią jest to najbezpieczniejsza forma, gwarantująca, że nie narazimy naszych rodzin na chorobę. O organizację spotkań online apelowała Marlena Maląg, minister rodziny, zwracając uwagę, by zadbać o cyfrową dostępność naszych rodziców i dziadków. Nie spodziewaliśmy się cyfryzacji tej sfery życia, ale rok 2020 zadecydował za nas. Konferencja na ZOOM podczas Wigilii? To bardzo możliwe.
Łączyć będziemy się od komunikatorów internetowych po portale social media – przygotujmy wcześniej potrzebne programy i nauczmy naszą rodzinę jak je obsługiwać. W ten sposób nie spotka nas niemiła niespodzianka i dodatkowy stres podczas prób uruchomienia połączenia. Pamiętajmy też o zachowaniu w sieci ostrożności, nie reagujmy na podejrzane wiadomości, a wszelkie wątpliwości sprawdzajmy kontaktując się bezpośrednio z osobami, których dotyczy dana sprawa. Do najczęstszych przypadków oszustw dochodzi w związku z wyłudzaniem pieniędzy za pomocą smsów i kodów BLIK. Nie straćmy zatem czujności.
Eksperci z Amerykańskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury alarmują, że aktywność cyberprzestępców w okresie świątecznym wzrośnie na niespotykaną skalę. Pracodawcy powinni uświadomić też swoich pracowników. Wiadome jest, że część czasu w pracy poświęcą oni na świąteczne zakupy. Może zdarzyć się odwiedzanie niezabezpieczonych stron internetowych i naginanie przyjętych procedur bezpieczeństwa. Jako pracodawcy powinniśmy pamiętać o obowiązku korzystania z VPN, stosować ujednolicone zasady bezpieczeństwa dla użytkowników lokalnych i zdalnych, a także rozważyć wdrożenie procedury zerowego zaufania do sieci. Oczywiście, stosowane zabezpieczenia powinny być proporcjonalne do wykonywanej pracy, ale podstawowe środki ostrożności to konieczność.
Portal DealAid.org przeprowadził internetowy sondaż, z którego wyniknęło, że tylko 60% pytanych zamierza świąteczne zakupy zrealizować w sklepach stacjonarnych (w ubiegłbym roku było to 87%!). Ten trend może wzmocnić małe, lokalne sklepy, które będą dobrą alternatywą dla ogromnych marketów.
Na zakończenie temat, o którym wcześniej bym nie pomyślał w ramach obcowania w cyberprzestrzeni. Koronawirus może być obecny w każdym miejscu, więc rząd wprowadził szereg obostrzeń. Obecny limit wiernych podczas obrzędów religijnych to 1 osoba na 15 m2 powierzchni budynku sakralnego. Z tego faktu wyniknęła możliwość uczestnictwa w mszy lub pasterce w wersji online. Portal technologiczny purepc.pl dokonał analizy aplikacji, które to umożliwiają i wydał rekomendację, że program Msza online spełnia większość standardów. Transmisje będą prowadzone również w telewizji oraz na stronie episkopat.pl.
Pamiętajmy, że święta to czas rodzinny. Prawidłowe zadbanie o cyberbezpieczeństwo to część odpowiedzialności za naszych najbliższych. Pozyskana wiedza zaprocentuje w 2021 r., gdyż powyższe zagadnienie to już nasza codzienność.
Źródła: