TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Światowy Dzień Hasła

5 maja 2022 r. to Światowy Dzień Hasła. To dobra okazja, by zastanowić się nad tym, czy zabezpieczamy swoje urządzenia odpowiednio skomplikowanymi znakami, które uchronią nas przed włamanie. Albo czy w ogóle stosujemy jakieś hasła?

Dzień Hasła

Badanie Biura Informacji Kredytowej przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Hasła wskazuje, że większość z nas (56 proc.)  wie, że dane należy zabezpieczać hasłami. Jednocześnie 25 proc. użytkowników nie posiada haseł zabezpieczających ich smartfony czy komputery osobiste.

BIK zwraca uwagę, że to głównie w smartfonach przechowujemy dane osobiste, finansowe czy dokumenty elektroniczne. Urządzenia te są też w wielu przypadkach ciągle połączone z internetem. Jednak w ich przypadku hasło nie wydaje się tak oczywiste jak w przypadku komputera stacjonarnego czy laptopa.

Prawie połowa z nas posiada hasła na wszystkich urządzeniach ( komputery, laptopy, tablety, smartfony). Jednak 25 proc. nie stosuje haseł w komputerach osobistych i smartfonach, a 13 proc. nie stosuje ich nigdzie.

Jakie powinno być bezpieczne hasło?

Chyba nie trzeba nikomu mówić, ze nie powinien być to ciąg liczb typu „12345” czy imię i nazwisko. Chociaż wiele osób uważa inaczej, to nie stopień skomplikowania hasła a jego długość  stanowi lepsze zabezpieczenie.

– Długie hasła są po prostu bezpieczniejsze i mogą realnie chronić nasze urządzenia elektroniczne. Dla przykładu, hasło 8 znakowe, zawierające jedną dużą literę można odszyfrować w 22 minuty, tymczasem odszyfrowanie hasła 12 znakowego z jedną dużą literą potrzeba 300 lat – mówi Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa BIK.

Jednak tylko 9 proc. wie, że to hasło powyżej 12 znaków jest bezpieczniejsze.

– Osobiście także polecam hasła dłuższe niż 15 znaków, składające się z połączenia 4 – 5 wyrazów. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie całych fraz. Silne hasło nie musi nawet zawierać znaków specjalnych czy cyfr – przekonuje Michał Sajdak z serwisu Sekurak.pl.

Najlepiej wprowadzając hasło posłużyć się poleceniami ekspertów w tej dziedzinie. Hasło powinno mieć minimum 15-20 znaków. Dobrze, żeby jednak było kombinacją liter i cyfr. Można też dodać znaki specjalne. W niektórych miejscach w sieci jest to już nawet wymagane, dlatego warto przemyśleć  ten sposób zabezpieczenia także na swoich urządzeniach.

I ostatnia uwaga: Nie używajmy tego samego hasła we wszystkich serwisach i na wszystkich urządzeniach. Dbając o bezpieczeństwo swoich danych, dbajmy o nie kompleksowo.

Źródło: PAP, PolskieRadio24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze